Події кафедри

П О З Д Р. П О Б Е Д. ОЛИМП.2024 вітч..doc

Тиждень Ліни Костенко на кафедрі

Даша Дуплій 6 б.mp4
Вероніка Стрельцова 8б.mp4

21.02.2024 р.

Міжнародний день рідної мови


      Рідна мова – материнська, колискова, мова рідної землі, мова, яка є квінтесенцією всього, що робить тебе людиною. Через неї ти пізнаєш світ, нею ти думаєш, висловлюєш думки й почуття, розвиваєшся, існуєш у світі – і світ існує в тобі.

Міжнародний день рідної мови – доволі молоде свято, започатковане ЮНЕСКО в 1999 році з метою збереження та захисту мовного та культурного різноманіття. І хоча приводом до його створення стали трагічні події в Бангладеш, на сьогодні увесь світ долучається до цього свята, аби віншувати рідну мову – скарбницю людського розуму й духу.

Студенти І курсу та викладачі кафедри мовної підготовки та гуманітарних дисциплін нашого університету також відзначили це міжнародне свято. Було проведено культурно-освітні заходи, де українська мова розкривалась багатогранно та глибоко. Теми доповідей вражали різноманіттям: «Місце української мови в сучасному світі» (Ганна Бєлоус), «Свято рідної мови в Україні» (Вікторія Павлющик), «Тяжкий історичний шлях мови» (Аліса Черненко), «Діалекти як культурно-історична скарбниця народу» (Герман Куць), «Цікавинки української мови» (Олександра Клименко), «Нації вмирають не від інфаркту. Спочатку їм відбирає мову» (Зоряна Угланова), «Ти знаєш, мови кращої нема, ніж українська мова» (Анна Дзюбенко), «Духовний скарб ‒ мова солов’їна» (Вероніка Козачок), «Тарас Шевченко ‒ творець літературної української мови» (Вероніка Черненко), «Українська мова найбагатша в світі» (Анастасія Кузьменко), «Рідна мова. Значення, збереження та розвиток» (Софія Шевцова), «Рідна мова – скарб, що несе в собі багатство культурної спадщини і національного самовизначення» (Лілія Яременко), «Як перейти на українську в побуті» (Аліна Мамчур), «Рідна мова. Особливості» (Вероніка Стрельцова), «Рідна мова. 10 цікавих фактів» (Юлія Бояринова), «День рідної мови в Україні» (Микита Берневек), «Історія походження української мови» (Дарина Дуплій), «Рідна мова – витвір культури та ідентичності» (Ганна Карасьова), «Мова – наш спільний голос!» (Микола Лисенко), «Вислови відомих людей про українську мову» (Софія Мараховська).

Одна з учасниць – Марія Портняга – запропонувала інтерактивну гру про значення літературних, зафіксованих у словниках, але маловідомих слів, що викликало жвавий інтерес та активну участь слухачів. Разом з інформаційно-освітніми доповідями звучало й поетичне слово, адже саме воно розкриває найглибші таємниці душі, найтонше чуття мови, її емоційності та чарівності. Звучали полум’яні поезії Ліни Костенко, Дмитра Павличка, Володимира Сосюри, Володимира Базилевського.

У наш тяжкий час мова – це той єднальний ланцюжок, який робить нас одним народом, однією силою, однією душею. Бережімо й плекаймо рідну мову так, як мати леліє рідну дитину та оберігає від лиха й біди.

Слава Україні!

 Мирослава СІДОРА,

викладачка кафедри мовної підготовки

 та гуманітарних наук





 

Свято рідної мови в Україні.pptx

Всесвітній день науки в ім’я миру та розвитку

 

Проголошений 2001 року і вперше відсвяткований у 2002-му, Всесвітній день науки щорічно відзначається в листопаді. Ось і студенти-першокурсники наприкінці листопада приєдналися до святкування Дня науки в Дніпровському державному медичному університеті на кафедрі мовної підготовки та гуманітарних наук.

Доповіді студентів були дуже різноманітними, цікавими, вони були присвячені історії та існуванню латинської мови у світі, ролі латини в медицині, афоризмам, девізам закладів вищої освіти, міфологічним термінам тощо (група 4б – ст.викладач Апоненко І.М.; групи 7а, 6б, 701а – ст.викладач Лощинова І.С.). 

Студенти акцентували увагу й на значному внеску в розвиток світової науки, медицини і культури видатних учених і діячів України, зокрема українських винахідників (групи701а, 502а – викладач Сидора М.Ю.). Адже на українських теренах латина в свій час відігравала роль наукової і ділової мови. Однак і зараз не припиняється розвиток медичних наук, що впливає на достатньо активне вживання латинської мови в науці.

 

Зав.секцією латинської мови,

к.ф.н, ст.викл. Інна АПОНЕНКО


16.11.2023

Олімпіада з англійської мови

 

16 листопада 2023 року кафедра мовної підготовки та гуманітарних наук Дніпровського державного медичного університету провела студентську олімпіаду з англійської мови. Загалом в олімпіаді взяли участь 21 студент. Проведення олімпіади забезпечили викладачі секції англійської мови.

Завдання були пов’язані з медичною тематикою. Студенти показали досить високий рівень знань. Результати були дуже близькими, що організаторам не залишилося нічого іншого, як визначити переможцями та призерами одразу по кілька студентів на одне місце.

На медичному факультеті І місце посіли студентки Карасьова Ганна (1 курс, група 6б) та Собко Ліка (1 курс, група 5а). ІІ місце здобули студентки Горова Марія (1 курс, група 2а) та Артюхова Злата (1 курс, група 1а).
ІІІ місце розділили студенти Кавратка Андрій (1 курс, група 6б) та Кальвіна Світлана (1 курс, група 6а).

На стоматологічному факультеті І місце посіла Лагун Катерина (2 курс, група 501а); ІІ місце – Аль-Жада Надін (1 курс, група 503а); ІІІ місце – Мороз Вероніка (1 курс, група 502 а).

Вітаємо переможців та бажаємо їм подальших успіхів у вивченні англійської мови!

 

Ст. викл. кафедри мовної підготовки та гуманітарних наук

Аліна ГОМЕНЮК


31.10.2023

31.10.2023 р. студенти та співробітники кафедри мовної підготовки та гуманітарних наук (завідувачка – професор Тетяна ФІЛАТ) відкрили цикл занять студентського наукового гуртка секції англійської мови («Екологія та здоровий спосіб життя», керівник – викладачка Катерина ШУБКІНА), присвячених традиційним британським святам у рамках культурно-виховної роботи.

Студенти активно обговорювали традиції Halloween, вплив британської культури на українську й сучасний погляд на свято.

У підготовці та проведенні активну участь брали студенти 1 курсу (групи: 502б – викладач Катерина ШУБКІНА, 4б – викладач Інна АПОНЕНКО) та 2 курсу (групи: 301б, 6б – викладач Катерина ШУБКІНА; 1а, 701а – викладач Саржинська К.О.). 

 

Викладачка кафедри мовної підготовки та гуманітарних наук

Катерина ШУБКІНА


27.10.2023

День української писемності та мови

Свято засноване на честь преподобного Нестора Літописця, який започаткував писемну українську мову. У цей день всі охочі змогли долучитися до щорічного загальноукраїнського флешмобу з написання Всеукраїнського радіодиктанту національної єдності. Цей захід дає змогу перевірити свої знання рідної мови, покращити їх. Ба більше - доторкнутися до української історії та культури, відчути нерозривний зв'язок із предками та сучасниками – носіями української мови.

Співробітники кафедри мовної підготовки та гуманітарних наук ДДМУ організували все необхідне для написання радіодиктанту під час прямої трансляції. В одній з аудиторій нашого університету диктант разом писали співробітники кафедри та студенти І-II курсів. Навіть студенти, які сьогодні навчаються за кордоном, змогли приєднатися онлайн та відчути себе частиною великої української сім'ї.

Не так важливо, скільки ми робимо помилок. Важливо знати своє коріння, вивчати рідне, щоб відчувати себе невід'ємною частиною величної та незламної нації. У часи лихоліття, коли Україна потерпає від навали російських загарбників, українці об'єднались в єдину сім'ю, один ланцюг. І однією з багатьох ланок цього невидимого ланцюга єднання є рідна мова.

 

Викладачка кафедри мовної підготовки та гуманітарних наук

Мирослава СИДОРА


07.10.2023

 

07 жовтня 2023 року відбулася онлайн-конференція для викладачів англійської мови, організована International House Kyiv – офіційним представником міжнародного концерну IHWO (International House World Organisation) в Україні – спільно з МОН України.

Викладачі секції англійської мови кафедри мовної підготовки та гуманітарних наук (завідувачка – професор Тетяна Філат) долучилися до святкування Дня працівників освіти і 30-річчя IH Kyiv.

Метою конференції було надання практичних навичок та сучасних технік викладання іноземних мов, створення англомовного середовища для обміну досвідом та інноваційними практиками, поширення інформації про фахові кваліфікаційні тренінги з комунікативної методики для викладачів англійської мови.

По закінченню заходу учасники отримали сертифікати.

Захід проводився на благодійній основі, тому організаційні внески викладачів були передані благодійному фонду «Повернись живим».


27.06.2023

«Медицина. Екологія. Здоровий спосіб життя»

10 травня 2023 року на кафедрі мовної підготовки та гуманітарних наук секцією англійської мови було проведено щорічну  міжвузівську конференцію «Медицина. Екологія. Здоровий спосіб життя». 

Цього року 35 учасників, серед яких учні Комунального закладу освіти «Науковий медичний ліцей «Дніпро» Дніпровської обласної ради, здобувачі освіти Університету митної справи та фінансів, Київського національного університету ім. Т. Г. Шевченка  та Дніпровського державного медичного університету, представили свої тези та презентації. Більшість тем торкалася актуальних проблем медицини та екології. Кожен учасник конференції отримав електронні матеріали конференції та сертифікат.

На фото студентки Кваснікова Валерія та Медведєва Надія.

21. 06. 2023

Пізнавальна екскурсія

Численні дослідження підтверджують той факт, що спілкування з природою та тваринами знижує рівень кортизолу, підвищує рівень окситоцину і серотоніну, а отже  знижує кров’яний тиск, нормалізує серцевий ритм, зміцнює імунітет та зменшує прояви стресу. Існують реабілітаційні програми, де взаємодія з тваринами є частиною терапії пацієнтів з посттравматичним стресовим розладом.

У наш час, коли українці відчувають постійний стрес, дуже важливо зберегти своє фізичне та ментальне здоров’я. Отже, підтримка один одного має велике значення. Для того, щоб покращити емоційний стан студентів, викладачами кафедри мовної підготовки та гуманітарних наук було проведено ряд заходів, які включали пізнавальні екскурсії до Дніпровського обласного еколого-натуралістичного центру дітей та учнівської молоді. Співробітники центру радо зустріли майбутніх лікарів та на професійному рівні познайомили нас з роботою закладу. Дуже корисно було дізнатися про історію та фармакологічні властивості рослин не тільки з нашого регіону, але й з найвіддаленіших кутків нашої планети. Довгоочікуваною була також зустріч з тваринами центру. Студентам вдалося не тільки подивитися, але й погодувати і попестити маленьких пухнастих друзів.

До екскурсій долучилися слухачі ПВ, студенти 1 курсу (гр. 501 а, стоматологічний факультет; гр. 5 а, медичний факультет) та 2 курсу (гр. 4 б, медичний факультет), а також викладачі та співробітники кафедри (Апоненко І.М., Резунова В.В., Салова О.В., Третьякова О.Є., Шейпак С.Ю., Шубкіна К.А., Філатова С.В.).


Зав. секцією латинської мови,

к. філол. н., старший викладач Інна АПОНЕНКО

25. 05. 2023

День вишиванки

Традиційно День вишиванки відзначають у третій четвер травня. І цього року свято національного масштабу об'єднало викладачів кафедри мовної підготовки і гуманітарних наук. Адже вишиванка - це не просто гарно, це наш спадок, історія нашого народу, а зараз це ще й символ єднання, свободи й боротьби. По всьому світу українці об’єднуються в одній ідеї та показують, що мають власну самоідентифікацію та національний код. 

До вишивального флешмобу долучилися й студенти: 

Відео 3.mp4

17. 05. 2023 

І тур Всеукраїнської олімпіади з латинської мови

Кожної весни на кафедрі мовної підготовки та гуманітарних наук проходить олімпіада з латинської мови. Студенти першого курсу медичного й стоматологічного факультетів, а також факультету медицини та фармації взяли участь в онлайн-олімпіаді. Цього року 4 травня 2023 р. змагався 61 студент. Завдання були представлені з анатомо-гістологічної та фармацевтичної термінології у вигляді тестів і практичних вправ.

Вітаємо всіх учасників та переможців! Серед здобувачів вищої освіти за спеціальністю «Медицина» найкращим став студент групи 2-б Алієв Раміл (старший викладач Лощінова І. С.). Друге місце посіли студентки 9-а групи Піцик Софія (старший викладач Апоненко І. М.) і 2-б групи Момот Марія (старший викладач Лощінова І. С.), третє – студентки 5-а групи Калмикова Софія (старший викладач Апоненко І. М.) та 2-а групи Пашкевич Софія (викладач Сербіненко Л. М.).

Серед здобувачів вищої освіти за спеціальністю «Стоматологія» найкращою стала студентка групи 503-б Супруненко Анастасія (старший викладач Лощінова І. С.). Друге місце посіла студентка 501-б групи Рамзанова Елміна (старший викладач Лощінова І. С.), третє – студентки групи 503-б Закутня Катерина та Лобата Мілена (старший викладач Лощінова І. С.).

 

Зав. секцією латинської мови,

к. філол. н., старший викладач Інна АПОНЕНКО


19. 03. 2023

День народження Ліни Костенко

«Поезія – це завжди неповторність, якийсь безсмертний дотик до душі»

 19 березня віншуємо унікальну авторку, яка своїм мистецьким пером зачіпає душі й серця мільйонів людей, - Ліну Василівну Костенко.

Для кафедри мовної підготовки і гуманітарних наук стало доброю традицією долучатися до, без перебільшення, всенародного святкування. Студенти міжнародного факультету з цікавістю й натхненням відкривали для себе нові горизонти поезії.


video-8d60a4b5256f2b8df4f1eab050d49085-V.mp4
video_2023-03-20_22-26-58.mp4
video-9792139561b98404638482c36c89abc0-V.mp4
video-76943b88ba0a4d2f344dbc8a584fb857-V.mp4

02. 02. 2023

Масниця, пригощай! Усім млинців подавай!

За народною традицією щороку, наприкінці зими, в Україні святкують Масницю. Цьогоріч свято прийшлося на тиждень з 20 по 26 лютого.

Масниця, або Колодій – це давнє слов’янське свято, яке має велику кількість обрядів, традицій, повір’їв, що відображають народне бачення проводів зими та зустріч весни.

На думку істориків, свято Масниці з’явилося ще за часів язичництва на території Київської Русі і є українською народною спадщиною. Наші прадіди святкували прихід весни варениками з сиром та сметаною. Сучасні українці полюбляють відзначати Масницю млинцями та різноманітними смаколиками.

Традиційно на кафедрі мовної підготовки та гуманітарних наук викладачі знайомили студентів з українськими народними звичаями.  А студенти натомість розповідали про традиції своїх країн і виконували різноманітні інтерактивні завдання.

Цьогоріч студенти з сумом пригадували минулі святкування в аудиторіях, коли можна було ласувати традиційними українськими млинцями і солодощами.

Віримо, що наступну Масницю ми будемо зустрічати всі разом, усією нашою міжнародною університетською родиною в мирній Україні.

Вікторія КОНСТАНТИНОВСЬКА

викладач кафедри мовної підготовки

                                                        та гуманітарних наук

22. 01. 2023

З Днем Соборності України–2023 

22_січня_2023.pdf

13. 12. 2022

Наукова студентська конференція «Per aspera ad astra»

       На кафедрі мовної підготовки та гуманітарних наук Дніпровського державного медичного університету стало доброю традицією проведення у грудні студентської науково-практичної конференції «Per aspera ad astra», присвяченої вивченню латинської мови. І цей надзвичайно складний для нашої країни рік не став винятком. 13 грудня 2022 року здобувачі вищої освіти ДДМУ, незважаючи на канікули, перебої з електропостачанням та інтернетом, знайшли можливість і приєднались до нашої вже восьмої конференції, що цьогоріч пройшла в онлайн-режимі. Загалом приєдналося 50 учасників.

      На початку засідання з вітальним словом виступила завідувачка кафедри доктор філологічних наук Тетяна Віталіївна Філат. «Латинська мова допомагає сучасній людині розширити свій кругозір, бути високоосвіченою, набути ораторських здібностей, – зауважує Тетяна Віталіївна. – Кафедра мовної підготовки та гуманітарних дисциплін влаштовує подібні заходи з метою привернути увагу студентів до історії, культури та мови Давнього Риму, а також виховати у них прагнення до наукового пізнання, самостійного дослідження, уміння логічно й красномовно висловлювати свої думки та бути комунікабельними».

     Теми, що обрали дослідники, були напрочуд різноманітними та цікавими. Так, студентки  1 курсу 4 б групи медичного факультету присвятили свої яскраві презентації історії походження та періодизації латинської мови: Гладка Марія «Еволюція латинської мови», Добриднєва Марія «Історія розвитку латинської мови». Традиційно студенти-медики особливу увагу приділили функціонуванню латинських та грецьких слів у сучасній медичній номенклатурі (Гудим Надія (1б гр.) «Особливості походження медичної термінології»; Жеребцова Юлія (5 б гр.) «Міфологічні терміни в медицині»). У запропонованих роботах були проаналізовані проблемні питання щодо семантики та етимології медичних термінів, а також – місця та функціонування латинської мови у сучасній медичній термінології.

         У доповідях розглядалися найрізноманітніші крилаті вирази, що загалом підвищують інтелектуальний рівень людини (Пушка Вікторія (4 б гр.) «Латинські крилаті вислови»; Шевченко Орина (7 б гр.) «Латинські афоризми»). Латина лягла в основу багатьох західноєвропейських мов, багато латинізмів функціонує і в українській мові. Про це докладно розповіла наша гостя з Університету імені Альфреда Нобеля Вєльчєва Мар’яна (ФЛ-22-1) «Запозичення з латинської мови в українській». Із цікавістю студенти прослухали виступ Топєхи Вікторії (1б гр.) «Латинська мова як складова оточуючого мовного середовища», у якому доповідачка розкрила латинське походження таких звичних для нас слів, як градусник, імунітет, компот, компрес, механізм, препарат, сигнал тощо. Цю тему також доповнив юний дослідник Апоненко Богдан (учень 9-го класу КЗО «СЗШ №1» ДМР), присвятивши свою доповідь використанню слів латинського походження під час вивчення шкільної програми.

    Студентка 5б групи Ролдугіна Марія акцентувала увагу присутніх на використанні латини у сучасних брендах, розкривши цю тему у доповіді  «Латинські назви в автомобілебудуванні». З особливою цікавістю учасники та гості конференції прослухали виступ Антонової Віри (5б гр.) «Походження назв музичних нот», адже доповідачка не лише цікаво представила матеріал, але також заохотила присутніх пригадати правила читання латинської мови (на матеріалі старовинного гімну), а наприкінці виступу дала можливість прослухати цей надзвичайно гарний витвір мистецтва у виконанні церковного хору.

     Мішака Богдан (5а гр.) у своїй заключній доповіді «Lingua Latina: минуле й теперішнє» не лише узагальнив вищесказане, а й доповнив його багатьма цікавими фактами про латину, підштовхуючи слухачів до дискусії та спонукаючи їх до подальшого вивчення цієї загадкової мови.

      На завершенні конференції студенти розмірковували про значення латинської мови в сучасному світі. Рефреном звучала думка, що латинь живе не тільки в сучасній термінології, але й у численних крилатих виразах, афоризмах, прислів’ях, адже практично кожен вираз має прихований зміст, що змушує думати, аналізувати.

         Хочеться наголосити на важливості проведення подібних заходів, адже вони заохочують студентів до наукової роботи, формують у молодих людей ініціативу, бажання творити. Тож ми бажаємо нашим учасникам не зупинятися, а продовжувати свої наукові дослідження per aspera ad astra (через терни до зірок).

       P.S.Кращі виступи були відзначені грамотами. Наразі триває прийом студентських тез і статей, що вийдуть друком у кафедральному збірнику навесні 2023 року.

                                                                                                       Інна ЛОЩИНОВА,

                                                        старший викладач кафедри мовної підготовки

                                                        та гуманітарних наук, кандидат філол. наук


Презентація Юлії Жеребцової (5 б гр.) (1).pdf
Презентація Добриднєва.pdf

ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ НАУКИ В ІМ’Я МИРУ ТА РОЗВИТКУ

(листопад 2022 р.)

 

Щорічно в листопаді в усьому світі відзначають Всесвітній день науки в ім’я миру та розвитку (World Science Day for Peace and Development) – свято, засноване у 2001 році під егідою ЮНЕСКО.

Наука плюс суспільство завжди дорівнювали прогресу. Так, на одній з Всесвітніх наукових конференцій, що проходила в Будапешті в 1999-му році, була висловлена ідея про необхідність взаємодії між науковим і суспільним середовищем. Робота над підвищенням усвідомлення світовою громадськістю практичної користі науки для всіх поколінь вимагає зусиль не тільки з боку наукового прошарку нашого суспільства, а й основної його частини. У зв’язку з цим на загальній конференції міжнародної організації ЮНЕСКО, що проходила в 2001-му році, було ухвалено рішення – офіційно заснувати «Всесвітній день науки в ім’я миру та розвитку», який щорічно відзначається 10-го листопада.

Заходи цього дня спрямовані на популяризацію науки в суспільстві, необхідність взаємодії науки та громадськості, стимулювання праці науковців.

Цього року на останньому тижні листопада студенти-першокурсники приєдналися до святкування Дня науки в Дніпровському державному медичному університеті на кафедрі мовної підготовки та гуманітарних наук у дистанційному форматі.

Доповіді здобувачів вищої освіти були присвячені історії та розвитку латинської мови, існуванню латинської мови у сучасному світі, ролі латини в анатомічній, фармакологічній та клінічній термінологіях, латинським афоризмам, міфологічним термінам і навіть латинізмам у назвах автівок

(Біла С., Гладка А., Жеребцова Ю., Калмикова С., Кравець А., Мішака Б., Пушка В., Ролдугіна М., Старостенко П., Шевченко О., Юткін Д.). 

Студенти акцентували увагу й на значному внеску в розвиток світової науки, медицини і культури видатних учених і діячів України, зокрема українських винахідників (Аль-Абед Мустафа Хазем, Биленок К., Бочкарьов Д., Гудим Н., Джаріашвілі Н., Калниш І., Крекнін О., Лиса П., Мулявко З., Скляр Д., Тищенко К., Топєха В., Філько В., Шевельова І.) .

Різноманітними доповідями та презентаціями наші здобувачі освіти неустанно доводять, що розвиток медичної науки від часів Римської імперії до сучасності захоплює та вражає.

 

 

                                                    старший викладач кафедри

                                                    мовної підготовки та гуманітарних наук

                                                     Апоненко І. М.

Латинь ПРЕЗЕНТАЦІЯ В. Пушка (4б гр.).pptx

Іноземці переймаються долею українців та підтримують їх

Іноземці.mpg

29. 04. 2022

Всеукраїнська олімпіада з латинської мови

14 квітня 2022 р. на кафедрі мовної підготовки в дистанційному форматі було проведено І тур Всеукраїнської олімпіади з латинської мови. Студентам першого курсу були запропоновані завдання з анатомо-гістологічної та фармацевтичної термінології у вигляді тестів і практичних вправ. Не зважаючи на військовий стан у нашій країні та труднощі з інтернет-зв’язком,  в олімпіаді взяли участь 50 студентів медичного і стоматологічного факультетів.

Найкращими серед студентів за спеціальністю «Медицина» стали: студентка 7-А групи Пархомович Крістіна (викладач Сербіненко Л.М.) та студентка 4-Б групи Пельчар Магдалина (старший викладач Апоненко  І. М.). Серед студентів-стоматологів І місце посів Сирота Олександр, група 501-Б (викладач Сербіненко Л.М.).

ІІ місце:

Кравченко Яна, група 8-А

Корчуганова Анастасія, група 2-А

Золотаревська Софія, група 501-Б

ІІІ місце:

Малярчук Богдан, група 5-А

Батраченко Таїсія, група 2-А

Бугрім Анна, група 501-А

ІV місце:

Козлова Катерина, група 2-А

Білан Ілля, група 501-Б

 

Ще раз щиро вітаємо переможців олімпіади. Бажаємо й надалі зростати інтелектуально та творчо, відкриваючи нові грані наук!

 

Колектив кафедри мовної підготовки.


25. 03. 2022

Історії ж бо пишуть на столі.

Ми ж пишем кров’ю на своїй землі.

     Ліна Костенко

У День народження легендарної української поетеси Ліни Костенко студенти  промовляли її рядками про вічне й величне, про життя та смерть і про те, що "...хто б там що не говорив, а згине зло і правда переможе!"

4.mp4
5.mp4
8.mp4
1.mp4
11.mp4
6.mp4
2.mp4
3.mp4
7.mp4
9.mp4
10.mp4

08. 02. 2022

Українською про кохання...

Іноземні студенти та кафедра мовної підготовки вітають викладачів та студентів з Днем усіх закоханих!

Кохайте та будьте коханими!

2_5195395777878299736.MOV

31. 12. 2021

В новий рік з латиною

Латина – це не лише важливий і необхідний предмет у підготовці висококваліфікованих лікарів. Латинські вислови можуть «оживити» промову, також знання латинської мови дає можливість оригінально привітати своїх рідних, колег та друзів.

Студенти 411а групи разом зі своїм викладачем Лощиновою Інною Сергіївною залюбки попрактикувалися в написанні новорічних привітань, використовуючи набуті знання, і от що в них вийшло: «Ab imo pectore volo vos felicitatem, sanitatem, hilaritatem, divitias et fructuоsam laborem in anno novo!» («Від щирого серця бажаємо вам щастя, здоров’я, радості, достатку та плідної праці в новому році!»).


Студенти 418б групи підготовили разом з викладачем Шубкіною Катериною Андріївною цікаві повідомлення про святкування Нового року  в Давньому Римі у порівнянні з традиціями їхніх країн. 


Викладач Рижченко Оксана  Вікторівна та студенти групи 421а провели урок-бесіду про новорічні традиції різних країн Європи, Індії та України.


Викладач Апоненко Інна Миколаївна зі студентами групи 412б підготували побажання з різдвяними та новорічними святами різними мовами: українською, англійською та латиною!


Зав. секцією латинської мови,

                        к.філол.н., ст.викл. 

                         Інна АПОНЕНКО      

16. 12. 2021


Привітання від слухачів підготовчого відділення з Новим роком!

Напередодні зимових свят слухачі підготовчого відділення щиро привітали ректора й адміністрацію, викладачів та студентів з прийдешнім Новим роком! Адже Новий рік - це час, коли усі чекають на здійснення заповітних мрій та позитивних змін у житті. І щороку іноземні слухачі підготовчого відділення очікують цих свят з особливим трепетом, оскільки із захопленням знайомляться з українськими новорічними традиціями.

Зі святковим настроєм іноземці побажали всім особливих досягнень у новому році, благополуччя та процвітання, міцного здоров'я, достатку та злагоди!  


Викладачі кафедри мовної підготовки      

Ольга САЛОВА, Альона СЕРЕДА

IMG_8144.MOV

14. 12. 2021

VIVAT LATIN!

      Незважаючи на карантинні обмеження, кінець 2021 року на секції латинської мови кафедри мовної підготовки був ознаменований рядом подій. Усередині листопада в режимі онлайн було проведено заплановане засідання студентського наукового гуртка «Per aspera ad astra», метою якого є заохочення першокурсників глибше та докладніше вивчати латинську мову. Студенти сумлінно поставилися до цього заходу, підготувавши цікаві доповіді про місце латини в сучасному світі, її роль в анатомічній, фармакологічній та клінічній термінології. Юні дослідники акцентували увагу на значному внеску латини в розвиток світової науки, медицини та культури.

   Традиційно найкращі доповідачі презентують свої роботи на щорічній студентській науково-практичній конференції. Цьогорічна конференція, що була призначена на 14 грудня, з об’єктивних причин  проходила в заочному форматі, студенти із натхненням підійшли до написання тез і статей. Так, студент 4-б групи Денис Гасанов під керівництвом к.філол.наук, ст.викладача кафедри  Апоненко І.М. провів соціологічне опитування із залученням 80-ти респондентів (здебільшого студентів юридичних і медичних спеціальностей, а також пересічних громадян) поставивши перед ними запитання «Чи жива латина сьогодні?» За результатами дослідження автор дійшов висновку, що латина не може бути мертвою, адже сьогодні вона є міжнародною мовою спілкування. Сучасні науки, базова термінологія яких складається з термінів давньогрецького та латинського походження, продовжують традицію та використовують для утворення нових термінів вже відомі латинські та грецькі слова. Збереження наукової латинської термінології надає особливого значення вивченню латинської мови. Тому хоча латинську та грецьку мови і прийнято називати «мертвими», проте для юристів та медиків  це живі мови, необхідні для повсякденної роботи.

  Цю тему продовжила у своїх тезах студентка 1-б групи Анастасія Сокуренко (науковий керівник - к.філол.наук, ст.викладач кафедри Лощинова І.С.), яка дослідила етимологію сучасних термінів у царині психології, з’ясувавши, що багато з них походять саме від латинських слів, як-от: амбівалентність (від лат. аmbo – обидва  та valentia – сила), асертивність (від лат. asserere – «cтверджувати»), прокрастинація (від лат. cras – «завтра» або crastinum – «завтрашній» у поєднанні з прийменником  pro – «заради»), ригідність (від лат. rigidus – «твердий»), фрустрація (від лат. frustratio – «обман, марне очікування») тощо.

    Традиційно юні дослідники не оминули увагою вживання латинських висловів у творах літератури. Так, студенти 1а гр. Софія Сіроух, Іван Борзов, Бабак Олександра під керівництвом викладача кафедри Сербіненко Л.М. дослідили вживання латинських слів та виразів у серії романів про Гаррі Поттера, а також у сучасній поезії.

   Цьогоріч до конференції долучилися студенти англомовної форми навчання. Здобувачі вищої освіти 411а групи Беншоуша Віам та Ель Мезрарі Айман підготували  повідомлення про медичні школи, знахарство та традиційну медицину, видатних лікарів Риму Галена та Цельсія, досягненнями яких користуються сьогодні у всьому світі. Стародавні римляни вважали корисним приймати термальні води та холодні обмивання, лікуватися травами та фізичними вправами, про що також розповіли студенти. Студентка групи 413а Ісса Яра Самі під керівництвом викладача кафедри Шубкіної К.А. підготувала доповідь про місце латини в медицині, акцентувавши увагу на тому, що гарному лікарю необхідно не лише досконало володіти професійною лексикою, але й бути людяним по відношенню до своїх пацієнтів. Студентка доречно наводить латинський вираз Alteri vivas oportet, si vis tibi vivere, що перекладається як «живи для інших, якщо хочеш жити для себе».

Також у конференції взяли участь студенти інших вищих навчальних закладів Дніпра таких, як Дніпровський національний університет ім. Олеся Гончара, Університет ім. Альфреда Нобеля. У доповідях були розглянуті найрізноманітніші питання, зокрема, крилаті вирази латинською мовою, що загалом підвищують науковий та загальногуманітарний рівень людини, медична термінологія, історія Стародавнього Риму, використання латинізмів у творах вітчизняних та зарубіжних письменників.

   Кількість учасників яскраво свідчить про актуальність нашої конференції та непідробний інтерес до неї, як у студентів, які отримують тут свій перший досвід написання наукових статей, так і у їхніх наукових керівників. Сподіваємось, що такі заходи сприятимуть ефективності навчально-виховного процесу, розширенню кругозору, розвитку інтелектуального потенціалу першокурсників.

Докладніше зі змістом статей і тез можна буде ознайомитися наприкінці квітня, коли друком вийде збірник матеріалів науково-практичної конференції з міжнародною участю «Актуальні проблеми навчання іноземних студентів» під загальною редакцією завідувачки кафедри мовної підготовки д.філол.н., проф. Т.В.Філат.

 

 

                                               к.філол.н., ст. викладач 

Інна ЛОЩИНОВА 

17. 11. 2021

Міжнародний день науки 2021 р.

 

      Протягом тижня (з 8 по 12 листопада 2021 р.) на секції латинської мови кафедри мовної підготовки було проведено ряд заходів, присвячених Міжнародному дню науки.

      Першопричиною проведення Всесвітнього дня науки є величезне значення ролі науки та науковців у створенні стійкого суспільства, а також необхідність інформування громадян про досягнення науки та їх участі в ній. Міжнародний день науки (World Science Day), який  ЮНЕСКО офіційно заснувало в 2001 році, широко відзначають в усьому світі 10 листопада. У 2021 тема року: «Наука на службі суспільства в боротьбі з пандемією». Студенти-першокурсники медичного та міжнародного факультетів з усією відповідальністю долучилися до цієї теми і виступили з різноманітними доповідями в дистанційному форматі.

Дослідження студентів були присвячені історії та розвитку латинської мови, існуванню латини в сучасному світі, її ролі в анатомічній, фармакологічній та клінічній термінології. Студенти акцентували увагу й на значному внеску в розвиток світової науки, медицини і культури видатних учених і діячів України.

Цікавинкою стала дискусія іноземних здобувачів освіти першого курсу групи 413-а про роль латинської мови в український медичній науці та сприяння розвитку латини за кордоном. Активними учасниками заходу сталили Замзамі Мохамед Таха, Ісса Яра Самі, Хаік Ільєс (викладач К. А. Шубкіна). 

      Захід подібного роду відкриває унікальну перспективу для пошуку миру та розвитку в глобальному масштабі, сприяє ефективності навчально-виховного процесу, розширенню кругозору, розвитку інтелектуального потенціалу першокурсників.

Доповіді  студентів подано на кафедру й оформлено у вигляді рефератів та презентацій:


Зав. секцією латинської мови,

                        к.філол.н., ст.викл. 

                         Інна АПОНЕНКО      

 03. 11. 2021

День української писемності та мови

До щорічного свята розвитку державної мови, яке традиційно відзначається в Україні 9 листопада, слухачі підготовчого відділення підготували привітання. Іноземці, які лише другий місяць вчать українську мову, із задоволенням дізнавалися нові цікаві факти про нашу мову, її історію, багатство та тисячолітню історію української писемності. 


MWJN8875.MOV

17. 06. 2021

Колекція українського національного одягу


Важливою складовою  вивчення іноземними студентами української мови є ознайомлення їх з культурою, звичаями та побутом українців. У цьому впевнена викладач кафедри мовної підготовки І. О. Трифонова.

Саме тому вона організувала для студентів-фармацевтів І курсу (гр. 431 а) та ІІ курсу (гр. 431 а, 431 б) відвідування виставки національного українського одягу в історичному музеї ім.Д.І. Яворницького. Студенти не тільки оглянули виставку, а й познайомились з власницею цих артефактів Оксаною Ернст. Вона емоційно й  цікаво розповіла про свою колекцію. Особлива увага була приділена вишиванкам. І це зрозуміло, тому що українська вишиванка, нарівні з українською писанкою, є яскравою частиною нашої культури. Вишиванка вважається оберегом від усього лихого, що може статися в людському житті. Вона є символом краси, міцного здоров’я та щасливої долі. Мабуть тому студентка ІІ курсу  431 б групи  Амзіл Лубна після відвідування виставки сказала: «Я дуже хочу мати українську вишиванку та вдягати її навіть у Марокко».

викладач каф. мовної підготтовки

І.О.Трифонова

10. 06. 2021

Натхнення природою

Так приємно цими дощовими червневими днями згадувати казкові сонячні дні травня, коли в нашому місті цвіли каштани, бузок та екзотичні сакури.

Студенти-фармацевти І курсу (431 а гр.) та ІІ курсу (431 б гр.) разом з викладачем кафедри мовної підготовки І.О. Трифоновою відвідали сквер Дніпровського національного університету залізничного транспорту імені академіка В. Лазаряна. Саме там рясно розквітли унікальні для нашого регіону японські сакури.

Рожеві пишні суцвіття  нагадують хмаринки, які пливуть у безмежному небі та  асоціюються з  ефемерністю та швидкоплинністю життя.

Хлопці та дівчата з Марокко та Палестини насолоджувалися красою дивовижних фарб природи. Ніхто не повернувся з прогулянки байдужим!!!


І.О. Трифонова,

викладач кафедри мовної підготовки

19. 05. 2021

Відбулася олімпіада з латинської мови

19 травня 2021 р. на кафедрі мовної підготовки проходила олімпіада з латинської мови у форматі «онлайн». Студентам першого курсу були запропоновані завдання з анатомо-гістологічної та фармацевтичної термінології у вигляді тестів і практичних вправ підвищеної складності. До участі в олімпіаді приєдналося 36 студентів 1 та 2 медичного і стоматологічного факультетів і 16 студентів 1 та 2 міжнародного факультетів.


Переможцями стали:

Медвєдєва Надія (1 курс, група 1 б);

Ель Уарді Нура (1 курс, 401 а);

Хнаіня Доня (1 курс, 415 б).

«LINGUA LATINA: PER ASPERA AD ASTRA»

     Незважаючи на карантинні обмеження, кінець 2020 року на секції латинської мови кафедри мовної підготовки був ознаменований рядом подій. Наприкінці листопада в режимі онлайн було проведено заплановане засідання студентського наукового гуртка «Per aspera ad astra», метою якого є заохочення першокурсників глибше та докладніше вивчати латинську мову.  Студенти сумлінно поставилися до цього заходу, підготувавши цікаві доповіді про місце латини в сучасному світі, її роль в анатомічній, фармакологічній та клінічній термінології. Юні дослідники акцентували увагу на значному внеску латини в розвиток світової науки, медицини і культури.

   Цього року найкращі доповіді були представлені на VI Міжвузівській студентській науково-практичній конференції «Lingua Latina : Per aspera ad astra», що відбулася 21 грудня 2020 року в дистанційному форматі. У заході взяли участь понад 70 осіб, серед яких були студенти-медики, а також студенти з різних вищих навчальних закладів нашого міста зі своїми науковими керівниками. Відкрила конференцію завідувач кафедри мовної підготовки д.ф.н., професор Тетяна Віталіївна Філат, яка підбадьорила доповідачів і заохотила всіх присутніх ніколи не зупинятися на досягнутому. З доповідями виступили як студенти ДЗ «ДМА МОЗ України», як-от:  Бондаренко Олена «Історія виникнення латинської мови та її значення для медицини» (5а гр.), Гарібова Лейла «Міфологічна складова медичної термінології» (5б гр.), Сербул Анастасія «Латинізми у творах художньої літератури» (4а гр.), так і гості з інших вищих навчальних закладів, а саме: Комарова Єлизавета «Стародавній Рим – перший мегаполіс у світі»; Качур Марія  «Як комар знищив велику Римську імперію», (Університет митної справи та фінансів); Вівсяна Олександра «Латинська мова у творчості М.А.Булгакова» (Університет ім. А. Нобеля); Маторіна Марія «Особливості використання латиномовних слів у поезії Ліни Костенко», Конотовська Дарина «Латинські вислови у творах Артура Конан Дойля» (ДНУ ім. О.Гончара). У доповідях були розглянуті найрізноманітніші питання, зокрема, крилаті вирази латинською мовою, що загалом підвищують науковий та загальногуманітарний рівень людини, медична термінологія, історія стародавнього Риму, використання латинізмів у творах вітчизняних та зарубіжних письменників.

   Кількість учасників яскраво свідчить про актуальність нашої конференції та непідробний інтерес до неї, як у студентів, які отримують тут свій перший досвід написання наукових статей і публічних виступів, так і у їхніх наукових керівників. Сподіваємось, що такі заходи сприятимуть ефективності навчально-виховного процесу, розширенню кругозору, розвитку інтелектуального потенціалу першокурсників.

 

 

                                                                                   к.ф.н., ст. викладач

                                                                                кафедри  мовної підготовки

                                                                                     Інна Лощинова


Державний заклад «Дніпропетровська медична академія Міністерства (1) 2 (копия).pptx
Сербул Анастасія 4-А група.pptx
Комарова УМСФ.pptx
Качур УМСФ.pptx
Гарібова Л.А..pptx

Святкова доброчинність

Грудень 2020 року для групи 1б першого курсу І медичного факультету пройшов у підготовці до новорічних свят. Студенти нашої групи вирішили допомогти волонтерам і зібрати подарунки від Діда Мороза вихованцям КЗ «Апостолівський центр  соціально-психологічної реабілітації дітей «Надія» та КЗ «Центр соціальної підтримки дітей та сімей «Добре вдома» Дніпровської районної ради Дніпропетровської області». Нашими підопічними стали Просенко Данило, 8 років, та Павленко Сніжана, 6 років. Про благодійну акцію «Напиши листа Діду Морозу» ми дізналися в соціальних мережах, де пост розмістила Омельченко Інна Василівна, інтерн першого курсу  нашої академії. Цю ідею підтримали викладачі кафедри мовної підготовки. Разом з нашим викладачем латинської мови І. М. Апоненко ми підготували солодощі, подарунки і передали їх волонтерам.  На жаль, через карантинні обмеження відвідування вихованців під забороною. Але найголовніше для нас – це не створювати обмеження. Будь-яка допомога важлива, адже варто робити те, що ви можете, і саме зараз, не чекаючи кращого часу чи ідеальних обставин.

 

Автор: Цуркаленко Аліна, студентка 1-б групи, 1 курс, 1 медичний факультет.

 


На фото:

Цуркаленко Аліна, студентка 1-б групи, 1 курс, 1 медичний факультет

Омельченко Інна Василівна, інтерн першого курсу  ДЗ «ДМА»


13.11.2020

День української писемності та культури 

9 листопада кожного року вся українська спільнота відзначає День української писемності та культури. У цей день по всій країні проходять урочистості, відзначають популяризаторів українського слова, покладають квіти до пам’ятника Несторові Літописцю. З 2000 року всі охочі можуть доєднатись до написання диктанту національної єдності. І все заради одного –  вшанування УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ!

      Цього року кафедра мовної підготовки Дніпропетровської медичної академії (завідувач кафедри –  доктор філологічних наук, професор Т.В.Філат) до Дня української писемності та культури провела святкові заходи в режимі онлайн зі студентами першого курсу І медичного  та стоматологічного факультетів. Студенти вразили своїм творчим запалом, потягом до здобуття нових знань, обізнаністю.

      У своїх виступах студенти торкнулись найрізноманітніших тем: історія свята, його історичні передумови; визначення місця української мови серед інших мов світу, її неповторність і самобутність, багатство словникового складу та діалектного розмаїття; видатні постаті української культури від Нестора Літописця, Івана Котляревського, Івана Франка, Тараса Шевченка, Лесі Українки до постатей «розстріляного відродження» та діячів української літератури ХХ століття (В.Симоненко, В.Сосюра, О.Довженко). Не могли оминути своєю увагою й творчість видатної української поетеси-сучасниці Ліни Костенко.

      Група 3а І медичного факультету підготувала власний  сценарій свята. Майбутні лікарі читали вірші, прозу, співали українських пісень, демонстрували презентацію на тему свята, міксуючи з крилатими висловами про українську мову. І.Франко сказав: «Мова росте елементарно разом із душею народу». Віримо, що зерно любові до рідної мови щедро проросте в душах наших вихованців. Підтвердженням цього став вірш, який написала студентка 1б групи І медичного факультету Надія Медведєва:

Її темні карі очі

Мова ніжна, солов’їна

В ній я бачу свою матір ,

Свою теплу Батьківщину

 

Вірна, мудра й неповторна

Більш таких ніде нема

Вона завжди буде з тобою,

Хоч страждає і сама.

 

Через біль і через кров

І у будь-яку годину

Буду в серці я нести

Мову рідної країни.


викладач кафедри мовної підготовки

Л. В. Тягло

12.03.2020

Відзначили 90-річний ювілей видатної української поетеси

Ліни Костенко

Символи національної ідентичності не завжди тільки національний прапор, герб і гімн. Є люди-символи. Таким духовним символом українського народу сьогодні є поетеса Ліна Костенко.

11 березня на базі Дніпропетровської медичної академії на кафедрі мовної підготовки відбувся міжвузівський літературно - музичний захід, присвячений 90-річному ювілею Ліни Костенко.

Іноземні студенти з Марокко, Конго, Кувейту, Лівану, Індії та наші вітчизняні студенти читали вірші та виконували пісні на слова Ліни Костенко.

Родзинкою заходу був гімн України у виконанні студента з Індії Кумара Пранова Габриеля та нашої української студентки Златослави Кравченко. 

У заході взяли участь студенти інших вишів нашого міста: Дніпропетровської політехніки; Національної металургійної академії України; Дніпропетровського національного університету залізничного транспорту ім. академіка В.Лазаряна;Університету митної справи та фінансів.

Почесними гостями свята стали ректор Дніпропетровської медичної академії Тетяна Олексіївна Перцева та проректор з науково-педагогічної  роботи Леонід Юрійович Науменко.


02.03.2020

"Знов весна, і знов надії…"

Це рядки з вірша Лесі Українки. І так називалась тема зустрічі напередодні весни (26 лютого) груп двох підготовчих відділень: медичної та металургійної академій. Слухачі групи № 11 (мед. академія) і слухачі групи № 1 (металургійна академія) читали вірші різних авторів українською, російською, французькою та арабською мовами. Молоді люди з Марокко, Алжиру, Кувейту, Конго, Лівії, Габону, Китаю розуміли одне одного і тоді, коли кожен з них розповідав про себе, про своє навчання, про захоплення. Навіть танцювали і співали разом, не готуючись до цього заздалегідь.

Мету спільного заняття було досягнуто – знайомство відбулось.

викладач гр.  № 11 

підготовчого відділення ДЗ "ДМА" 

Мельник С.М.


25.12.2019

Новорічне свято

Новий рік - одне з найулюбленіших свят. Його відзначають усі, незалежно від віросповідання та поглядів.

Слухачі підготовчого відділення, які приїхали на навчання до Дніпропетровської медичної академії з ентузіазмом та радістю долучилися до традиції українського народу - святкування  Нового року.

18 грудня на підготовчому відділенні відбулося свято Нового року "Зустрічаймо Новий рік разом!", на якому іноземні студенти з Марокко, Туреччини, Індії, Ізраїлю читали вірші, виконували жартівливі українські народні пісні та сценки. Концертна програма включала в себе також сучасні українські та французькі пісні. Полонив глядачів виступ групи №3, які виконали популярну у всьому світі композицію "Щедрик". А сучасний індійський танець викликав у глядачів шквал емоцій, за що і був нагороджений щирими та гучними оплесками.

Який же Новий рік без ялинки, а головне - без Діда Мороза та Снігуроньки! Учасники свята та глядачі радісно вітали цих казкових героїв. 

Привітали слухачів підготовчого відділення з прийдешнім Новим роком проректор з науково-педагогічної роботи Науменко Л. Ю., проректор з науково-педагогічної роботи Захаров С. В., декан 1 міжнародного факультету Нефьодов А. А., декан 2 міжнародного факультету Разумний Р. В., в.о. декана стоматологічного факультету Чернов Д. В. та побажали успішного начання, насиченого приємними подіями цікавого студентського життя, наснаги та завзяття.

Свято закінчилося оптимістичною піснею "Все буде добре" у виконанні слухачів групи №1 та всіх присутніх, які активно долучилися до виконання.

  

викладач кафедри мовної підготовки

 В. М. Константиновська

гр.№10: "Ой, мамо, люблю Гриця"

гр.№3: "Щедрик"

гр.№6: сценка про навчання

 вірші " Місяці" 

 Нада Хомсі " Хто, як не ти" 

Асермух Ая " Плакала"  

гр.№4

 Студенти 2 курсу: сучасний індійський танець

гр.№1: "Все буде добре" 

гр.№4: "Обійми" 

18.12.2019

Традиції святкування Нового року в різних країнах світу

Напередодні Нового року викладачами латинської та російської мов були проведені заняття-бесіди щодо традицій його святкування:

І курс: групи 471-а, 481-а, 481-б; 

ІІ курс: групи 432-а, 415-а, 417-б, 421-а; 

ІІІ курс: групи 417-б, 418-б. 

Студенти підготували невеликі доповіді про новорічні традиції у своїх країнах, порівнюючи їх з українськими. 

Усім охочим також було запропоновано взяти участь у новорічному марафоні (вікторини, кросворди тощо). Окрім цього, студенти ІІ курсу групи 417-б підготували творчі новорічні проекти, які точно надовго запам’ятаються своєю креативністю!


30.11.2019

Міжнародний день науки 2019 р.

Наприкінці листопада секцією латинської мови кафедри мовної підготовки було проведено ряд заходів, присвячених Міжнародному дню науки (World Science Day), який ЮНЕСКО офіційно заснувало в 2001 році.

Студенти-першокурсники IІ медичного факультету виступили з різноманітними доповідями, які були присвячені історії та розвитку латинської мови у сучасному світі. Студенти допитливо дізнавались і розповідали про факти розвитку латини, її ролі в анатомічній, фармакологічній та клінічній термінології, доповідали про значний внесок латини в розвиток медицини:

 Бондаренко Анна, група 4-а;

 Одрінська Катерина, група 4-а;

 Скалозуб Ілля, група 4-а;

 Карапетян Карен, група 4-а;

 Нугаєва Жала, група 4-б;

 Сікарьова Катерина, група 4-б;

 П’ятигорська Ольга, група 4-б;

 Красьоха Софія, група 5-а;

 Несміян Владислав, група 5-а;

 Слинько Дарина, група 7-а;

 Ілющенко Тетяна, група 301-а.

Найкращі доповіді були рекомендовані до виступу на V міжвузівській студентській конференції конференції.

Сподіваємось, що такі заходи сприятимуть ефективності навчально-виховного процесу, розширенню кругозору, розвитку інтелектуального потенціалу першокурсників.

20.05.2019

"Космічна" екскурсія

8 травня 2019 року на заняттях з російської мови студенти ІІ курсу ІІ міжнародного факультету гр.417-б прочитали текст «Україна - космічна держава» з підручника «Російська мова для студентів-іноземців початкового і основного періодів навчання (медико-біологічний профіль)», створеного кафедрою мовної підготовки для студентів з Індії та зацікавились історією розвитку космічної науки в Україні та м.Дніпро. Побачити на власні очі досягнення провідних фахівців космічної галузі студенти мали можливість у центрі аерокосмічної освіти молоді ім. О. Макарова.

15 травня 2019 року студенти відвідали цікаву екскурсію.

У величезному залі на другому поверсі розташовані повномасштабні космічні апарати: перші серії ДСУ-1 («Дніпропетровський супутник уніфікований - «Космос-1»), «Інтеркосмос», автоматизовані універсальні орбітальні станції і головний експонат - макет супутника «Січ-1», вперше запущеного на навколоземну орбіту під юрисдикцією України у 1995 році. На стендах і планшетах відтворена історія чотирьох поколінь стратегічних ракет і 12 космічних комплексів, 70 типів космічних апаратів, створених фахівцями КБ «Південне» і Південмашу, науково-виробничими колективами України в співпраці з вченими зарубіжних країн.

На подвір'ї Центру, під відкритим небом, були виставлені: перший дніпропетровський космічний носій «Космос», перша комбінована ракета з мінометною схемою старту РТ-20П, базовий малогабаритний ракетний комплекс МР-УР-100 УТТХ. Великий інтерес у студентів викликали бойові головні частини ракет і рухові установки ракетоносіїв «Космос», «Інтеркосмоc», «Зеніт».

Ст. викладач каф. мовної підготовки

к.ф.н. І. М. Апоненко

11.05.2019

Студенти відвідали алею сакур

Дивовижне явище природи – квітнення сакури – надзвичайна подія для кожного японця. В Японії ці дні оголошені національним святом Ханамі (милування цвітінням сакури).

І в нашому місті можна побачити це диво. Завдяки фахівцям-ботанікам на території скверу Дніпропетровського інституту інженерів залізничного транспорту висаджена алея японських сакур. Викладач кафедри мовної підготовки Трифонова І. О. у своїй роботі з іноземними студентами намагається прищепити любов до краси, навчити бачити різнобарвність навколишнього світу. Студенти ІІ курсу І міжнародного та стоматологічного  факультетів із задоволенням прийняли пропозицію помилуватися, як і японці, красою  екзотичних дерев. Для мешканців країни сонця що сходить це милування має і глибокий філософський зміст: квітнення сакури триває від декількох годин до  декількох днів, що нагадує про швидкоплинність часу та життя. Для майбутніх лікарів розуміння та аналіз цього вкрай важливе вміння. 

Викладач каф. мовної підготовки

І. О.  Трифонова

10.05.2019

Зустріч з митцем

Володимир Павлович Небоженко, народний художник України, почесний громадянин Дніпра, був здивований, побачивши у себе в майстерні молодих іноземців з букетом квітів. Студенти ІІ курсу І міжнародного факультету разом з викладачем каф. мовної підготовки Трифоновою І. О. прийшли привітати відомого скульптора з Днем народження. Зі скульптурами цього митця студенти ДМА знайомі, бо пам'ятники Валерію Чкалову, Олександру Полю, Тарасу Шевченку, які прикрашають наше місто – це його роботи. Скульптор увічнив у монументі, встановленому до 40-річчя Перемоги на березі Дніпра, образи воїнів 152-ї стрілецької дивізії. 

Володимир Павлович поділився спогадами про своє життя, розповів гостям про творчі досягнення та плани на майбутнє. "Треба робити набагато більше, ніж передбачено програмою навчання. Така праця завжди винагороджується" – таку настанову дав відомий скульптор майбутнім лікарям.

Викладач каф. мовної підготовки

І. О.  Трифонова

11.04.2019

Відвідування аптеки і результати олімпіади

Вивчення фармацевтичної термінології в курсі латинської мови – це опанування значного за обсягом нового лексичного матеріалу, що вимагає від студентів максимальної зосередженості. В якості наочного приладдя на заняттях викладачі використовують не тільки таблиці, а й самі лікарські препарати, щоб вітчизняні та іноземні студенти змогли не просто вивчити словникову форму лікарських препаратів, а й роздивитись ліки, розібратись до якої групи належать ті чи інакші препарати. 

Перший курс, гр. 402-Б:

Одним з допоміжних факторів вивчення фармацевтичної термінології стала екскурсія до аптеки №9, особливістю якої є те, що там виготовляють ліки на замовлення. Цього року аптеку відвідали студенти гр.1-а (викл. М. Ю. Сидора), гр.1-б (ст.викл. І. М. Апоненко), 4-а (викл. О. С. Запорожець), гр. 7-б (викл. О. О. Клочко), гр.501-а (ст.викл. І. М. Апоненко), гр.501-б (ст.викл. І. С. Лощинова)

         Завідувач аптеки, а за сумісництвом викладач кафедри загальної та клінічної фармації Завадська Ірина Валеріївна, пояснила майбутнім лікарям необхідність виписування рецептів саме латиною, розтлумачила нові положення українських законів, наприклад, що ліки з грудня 2018 р. виписують за назвою основної діючої речовини. Крім того, Ірина Валеріївна показала заповнені рецептурні бланки для різних типів ліків, як-от: за державною програмою «Доступні ліки», препаратів списку «А»  та ін., попередила про введення в Україні з 1 квітня 2019 р. електронних рецептів. Під час відвідування лабораторії студенти спостерігали за процесом очистки води, стали свідками виготовлення порошків для немовлят, мазей, бальзаму для губ. На власні очі побачили славнозвісний Viride nitens (зелень брильянтова), який насправді має коричневий колір. Учасники екскурсії мали змогу потримати у руках китовий жир, що є основою для виготовлення спермацетової мазі.  

Виготовлення порошків для немовлят:

Студенти 1-Б групи:

Вітчизняні студенти І й ІІ медичних і стоматологічного факультетів, які найкраще засвоїли знання, взяли участь в олімпіаді з латинської мови, що відбулася 4 квітня 2019 року. Майбутні лікарі показали достатній рівень знань з анатомо-гістологічної й фармацевтичної термінології.

            Переможцями олімпіади стали:

І місце – Жекова Ангеліна,  гр.501-а (викладач Апоненко І.М.);

ІІ місце – Цалко Ганна, гр. 3-б (викладач Сербіненко Л.М.);

ІІІ місце – Шевченко Христина, гр.. 5-а (викладач Лощинова І.С.);

                 Калінніков Олег, гр. 4-а (викладач Запорожець О.С.).

ст. викладач каф. мовної підготовки 

к.ф.н. І. С. Лощинова

11.04.2019

Міжнародна конференція студентів-іноземців

Сьогодні, 11 квітня, на базі Університету митної справи та фінансів відбулася ІІ Міжнародна науково-практична конференція студентів-іноземців та слухачів підготовчих відділень.  Конференція, під назвою "Шлях до науки: лінгвокультурологічна підготовка іноземних студентів", об’єднала іноземців, які представляють вищі навчальні заклади нашого міста. Крім студентів медичної академії, учасниками конференції були студенти-іноземці з Університету митної справи та фінансів, Національний технічний університет «Дніпровська політехніка", Національна металургічна академія України.

Студенти готували наукові роботи з різноманітних тем і представляли їх вдячній публіці. Доповіді були на найрізноманітніші теми: від культурних особливостей рідних країн (Марокко, Лівану, Індії, Алжиру, Китаю) та України до тем практичного характеру (вивчення латинської мови, використання антибіотиків тощо). Глядачі сприйняли дуже добре медичну тематику від наших студентів: Ель Абделауі Аміни, Дріуіш Ассії, Дріуіш Фатіми, Моклаа Аюба, Хайдара Ель Мехді, Ловніша та Ахмада Ахсана.

Крім суто наукових досягнень студенти мали можливість продемонструвати свої творчі здібності. Вони декламували вірші (Ясмін Лашехаб - вірш "Пінг-понг"), співали пісні українською (Мохаммед Мохтарі, Мехді Ель Харда, Мухамед Амрані Ханші - пісні "Вечірнє сонце" та "Обійми мене") та французькою мовами (Сгубі Асма - "Je veux").

Захід висвітлювався телебаченням (9 канал):

викладач каф. мовної підготовки

О. В. Салова

03.04.2019

"Поезія - це музика душі"

3 квітня на кафедрі мовної підготовки І міжнародного факультету відбулося літературно-музичне свято, присвячене творчості видатної української поетеси Ліни Костенко, «Поезія – це музика душі». Студенти з Марокко, Китаю, Нігерії, Алжиру, Єгипту, Узбекистану, Індії та, звичайно, з України підготували творчі номери, в яких спробували відобразити всю багатогранність таланту неперевершеної авторки. 

Студенти намагалися відчути чутливу душу поетеси (вірші «Напитися голосу твого», «Дощі випадають нечасто»), її пристрасть та експресію (вірші «Спини мене», «Атомний вій», «Мій перший вірш написаний в окопі»), філософські розмірковування (вірші «Крила», «Страшні слова, коли вони мовчать»). Не оминули увагою й музичні твори – вірші Ліни Костенко, покладені на музику («І як тепер тебе забути», «Очима ти сказав мені: люблю», «Вечірнє сонце»), які виконали Марина Брошеван, Зуль Кхан та гурт «new BRUTTO». Ведучі вечора – В’ячеслав Постовий та Анастасія Рутгайзер – також  приєдналися до виступів і представили слухачам ліричні откровення Ліни Костенко у віршах «Доля» і «Розкажу тобі думку таємну».

Поезія Ліни Костенко звучала як українською, так і англійською мовами. І це не дивно, адже тематика віршів близька кожному, хто відчуває любов і бачить красу.

викладач каф. мовної підготовки

О. В. Салова

05.03.2019

Святкуймо Масляну!

Ласкаво просимо до нас на Масляну зі своїм добром, 

з чесним животом. (народна приказка)

Неможливо уявити собі завершення зими без традиційного масляного тижня. А чи знаєте ви, що Масляна – це одне з найдавніших слов´янських свят, тому що бере початок ще з дохристиянських часів. Масляна символізує прихід весни та пробудження природи.

Древні слов´яни відзначали «проводи зими» та початок весни і весняного землеробства.

У цей час вшановували Сонце, яке несло тепло і пробуджувало природу, тому й готували жертовний хліб, схожий на це небесне світило – млинець.

П´ятого березня на кафедрі мовної підготовки слухачі підготовчого відділення знайомилися з українськими традиціями святкування Масляної, пригощалися смаколиками та з задоволенням взяли учать у різноманітних іграх та конкурсах. Змагалися, яка команда перша складе слово з запропонованих літер, віртуально готували млинці, читали вірші про Масляну, співали пісні українською та французькою мовами. А закінчилось свято традиційної народною забавою – претягуванням канату, в якій, звичайно ж, перемогла дружба.

викладач кафедри мовної підготовки

 В. М. Константиновська

video-774be99b3f7762a71021da7ee6e08c6a-V.mp4
video-86b34f070e32347cb3961ba41df745a4-V.mp4

25.01.2019

Знайомство з театром

Викладач кафедри мовної підготовки І. О. Трифонова запросила студентів-стоматологів І та ІІ курсів міжнародного факультету до відомого авторського молодіжного театру "Віримо" на виставу за п'єсою Марії Ладо "Дуже проста історія". Вистава будується на поєднанні смішних та зворушливих сцен, а незвичайні повороти сюжету не дають можливості здогадатись, чим закінчиться ця, на перший погляд, "дуже проста історія" про сучасних Ромео  та Джульєтту.

Студенти з цікавістю подивились виставу, щиро співпереживаючи героям, а потім із задоволенням поспілкувалися з режисером театру та постановником п'єси Володимиром Петренком. 

Найбільшим задоволенням керівника театру було те, що наші студенти-іноземці зацікавилися й іншими постановками і навіть сфотографували репертуар театру на наступний місяць.

викладач каф. мовної підготовки

І. О. Трифонова

19.12.2018

Свято Нового року на підготовчому відділенні!

19 грудня 2018 року, в День святого Миколая, на підготовчому відділенні кафедри мовної підготовки відбулося вже традиційне свято "Зустрічаймо Новий рік разом!" Новий рік - це особливе свято, яке допомагає об’єднати представників різних національностей. Іноземні студенти змогли познайомитися з традиціями святкування Нового року в Україні: дізналися, чому в будинки приносять ялинки і прикрашають їх, як треба загадувати бажання, щоб неодмінно справдилося, і хто такий Дід Мороз. У свою чергу слухачі підготовчого відділення розповіли про особливості святкування Нового року у своїх країнах.

Наших студентів-іноземців прийшли привітати ректор академії, член-кореспондент НАМН України,   д. мед. н., професор Перцева Тетяна Олексіївна, проректор з науково-педагогічної роботи, д.мед.н., професор Науменко Леонід Юрійович.

Слова вітання висловили декан 1-го міжнародного факультету,  д. мед. н., доцент Нефьодов Олександр Олександрович, декан 2-го міжнародного факультету д. мед. н., професор Разумний Роман Валерійович,завідувач підготовчого відділення Колдунов Ярослав Вікторович та завідувач кафедри мовної підготовки, професор Тетяна Віталіївна Філат. 

Слухачі підготовчого відділення, незважаючи на доволі короткий термін вивчення української мови, змогли подивувати глядачів чудовим виконанням віршів та пісень українською мовою. Це і народні твори ("Ти ж мене підманула", "Ой, заграйте, музики", "Розпрягайте,хлопці, коней"), і композиції сучасних виконавців ("Україна - це я!", "Новий рік" та пісні гурту "Океан Ельзи") і відомі іноземні хіти, перекладені українською ("Jingle bells", "Je veux") і навіть вірші Ліни Костенко. Також студенти виявили неабиякі здібності у грі на музичних інструментах. Гурт хлопців-гітаритстів викликав  величезну підтримку в аудиторії, а гра на флейті студента з Китаю зачарувала всіх.

Яскраві виступи нікого не залишили байдужим. Глядачі не скупилися на емоції і віддячували молодим талантам гучними оплесками, а гості зичили добра, наснаги і успішного навчання.

викладач каф. мовної підготовки

О. В. Салова

18.12.2018

«LINGUA LATINA: PER ASPERA AD ASTRA»

Кінець 2018 року на секції латинської мови кафедри мовної підготовки був ознаменований рядом подій. Наприкінці листопада були проведені  заходи, присвячені Міжнародному дню науки (World Science Day). Студенти-першокурсники I медичного й стоматологічного факультетів виступили з різноманітними доповідями, які були присвячені історії та розвитку латинської мови, існуванню латини у сучасному світі. 

7 грудня 2018 р. відбулося заплановане засідання студентського наукового гуртка «Per aspera ad astra», метою якого є заохочення першокурсників глибше та докладніше вивчати латинську мову.  Студенти сумлінно поставилися до цього заходу, підготувавши цікаві доповіді про місце латини в сучасному світі, її роль в анатомічній, фармакологічній та клінічній термінології. Юні дослідники акцентували увагу на значному внеску латини в розвиток світової науки, медицини і культури. Доповіді  студентів подано на кафедру й оформлено у вигляді рефератів.   

Цього року найкращі доповіді були представлені на IV Міжвузівській студентській науково-практичній конференції «Lingua Latina : Per aspera ad astra», що відбулася 17 грудня 2018 року. У заході взяли участь понад 90 осіб. Відкрила конференцію завідувач кафедри мовної підготовки д.ф.н. професор Тетяна Віталіївна Філат, яка підбадьорила доповідачів і заохотила всіх присутніх ніколи не зупинятися на досягнутому. З доповідями виступили як студенти ДЗ «ДМА МОЗ України», як-от:  Постовой В. «Крилаті вислови та девізи в медичній науці» (1 б), Баранець О. «Латинська мова – основна мова медицини» (2 а), Ткач А. «Латинська мова та філателія» (2 б), Тішков О. «Значення латинської мови в сучасній медичній освіті як основної професійної термінологічної мови» (7 а), Єханін М. «Латинська мова в музичній термінології» (7 б), так і гості з інших вишів, а саме: Ляпунова Ю. «Реалії сучасного життя крізь призму латинської мови» (Університет митної справи та фінансів), Голякова А. «Використання латинських слів у сучасній індустрії реклами» (Університет ім. А. Нобеля).

Наприкінці конференції завідувач секції латинської мови к.ф.н. ст. викладач Інна Миколаївна Апоненко нагородила   доповідачів сертифікатами учасників, а також невеличкими подарунками.

Сподіваємось, що такі заходи сприятимуть ефективності навчально-виховного процесу, розширенню кругозору, розвитку інтелектуального потенціалу першокурсників.

ст. викладач каф. мовної підготовки 

к.ф.н. І. С. Лощинова


14.05.2018

ШЛЯХ ДО НАУКИ

14 травня 2018 р. іноземні студенти ДЗ «Дніпропетровська медична академія МОЗ України» під керівництвом викладачів кафедри мовної підготовки (завідувач – доктор філологічних наук, професор Т. В. Філат) взяли участь у І міжнародній науково-практичній конференції «Шлях до науки: лінгвокультурологічна підготовка іноземних студентів», яка проходила на базі Університету митної справи та фінансів. Організатори заходу – кафедра гуманітарної, психологічної підготовки та митної ідентифікації культурних цінностей (завідувач – доктор філологічних наук, професор О. Л. Калашникова).

У рамках конференції виступив студент І курсу стоматологічного факультету Азізбек Ілміров (Узбекистан)  з пізнавальною, цікавою доповіддю та яскравою презентацією «Цветотерапия как источник жизненных сил и сохранения здоровья» (науковий керівник – Н. В. Солодюк).

Також студенти-іноземці ДЗ «Дніпропетровська медична академія МОЗ України», окрім наукових досягнень, продемонстрували свої творчі таланти. Здивували всіх надзвичайним співом Гулзодабегім Косімова ( ІІІ курс, Узбекистан), Каїкат Салах (слухач підготовчого відділення, Марокко). Зачарували читанням уривку з роману О. С. Пушкіна «Евгений Онегин» Кошбаті Гада (слухач підготовчого відділення, Туніс) і Рават Даршит

( І курс, Індія). Усі учасники отримали грамоти від організаторів.

Варто зазначити, що проведення відповідних заходів міжнародного рівня надає можливість вплинути на пізнавальну активність студентів, оскільки вона викликає в них ентузіазм, впевненість в своїх силах й умінні користуватися мовою, що вивчається, сприяє самоствердженню особистості студента й формує почуття толерантності та інтернаціоналізму, які так потрібні для мирного життя.

І міжнародна науково-практична конференція «Шлях до науки: лінгвокультурологічна підготовка іноземних студентів», яка стала справжнім фестивалем науки і талантів об’єднала іноземців з різних вищих навчальних закладів нашого міста, показала, що студенти медичної академії цікавляться не тільки професійними дисциплінами, а й обізнані в різних галузях науки та культури.

                                          ст. викладач каф. мовної підготовки

                                         к.пед.н. Н. В. Солодюк 

18.03.2018

ОЛІМПІАДА З ЛАТИНСЬКОЇ МОВИ

У березні 2018 р. на кафедрі мовної підготовки проходила олімпіада з латинської мови. Студентам першого курсу були запропоновані завдання з анатомо-гістологічної та фармацевтичної термінології у вигляді тестів і практичних вправ підвищеної складності. Не зважаючи на погодні труднощі в олімпіаді взяли участь 25 студентів 1 та 2 медичного і стоматологічного факультетів. Найкращою серед студентів за спеціальністю «Медицина» стала студентка 9-А групи другого медичного факультету Скубченко Єлизавета (старший викладач Апоненко І. М.). Друге місце посіла Хомазюк Дарина, група 2-А (викладач Сербіненко Л. М.), третє розділили наступні студенти: Коврига Олена і Бойко Дар’я, група 2-А (викладач Сербіненко Л. М.), Кольцова Олександра, група 7-Б (викладач Смішлива І. А.), Синя Дар’я, група 3-А (старший викладач Апоненко І. М.).

Серед студентів-стоматологів перемогла студентка групи 501-А Петриченко Марина (викладач Сидора М. Ю.). Друге місце посів студент групи 501-Б – Юристовський Дмитро (викладач Запорожець О. С.), третє місце – студентка групи 502-А Васильєва Дар’я (викладач Смішлива І. А.).

Наші переможці та найкращі знавці латинської мови 26 квітня 2018 р. представляли ДЗ «Дніпропетровська медична академія МОЗ України» у другому етапі Всеукраїнської олімпіади з латинської мови та основ медичної термінології у м. Полтава. Завдання у ІІ етапі були надскладні, але наші студенти показали достатньо високий рівень знань і ввійшли у десятку переможців. Спеціальність «Медицина»: 7 місце – Хомазюк Дарина, 10 місце – Скубченко Єлизавета. Спеціальність «Стоматологія»: 5 місце – Петриченко Марина й Василенко Анатолій, 6 місце – Васильєва Дар’я.

Вже втретє проходила й олімпіада з латинської мови на найкраще знання фармацевтичної термінології серед іноземних студентів. Приймали участь студенти стоматологічного, 1 і 2 міжнародних факультетів із різних країн.

Переможцем серед студентів-фармацевтів став студент групи 431-Б Удда Ях҆я (викладач Лощинова І. С.). Друге місце посіла студентка групи 431 - А – Каутар Ель Межжаті (викладач Сидора М. Ю.), третє – студенти групи 432-А Лафі Антуар і Шеббак Аюб (старший викладач Апоненко І. М.).

Серед російськомовних студентів-іноземців переміг Хадда Зіяд, група 402-А (старший викладач Апоненко І. М.). Друге місце – Каракай Поліна, група 451-Б (викладач Лощинова І. С.), третє місце – Жафарова Нілуфархон, група 451-Б (викладач Лощинова І. С.), Хаккі Дікра, група 453-Б (викладач Смішлива І. А.).

Серед англомовних студентів перше місце посів студент групи 414-Б Ндаматі Албрайт Азунда (викладач Запорожець О. С.). Друге місце – Тідо Жуліє Кароль, група 419-Б (викладач Запорожець О. С.), третє місце – Шівам Міттал і Дарко Давід, група 411-Б (викладач Клочко О. О.).

Студенти були нагороджені дипломами учасників і почесними грамотами.

05.04.2018

The Annual Students’

Conference

of Ecology and Healthy Way of Life

Початок квітня відзначився важливою подією, що відбулася в стінах кафедри мовної підготовки (зав.каф. – д.філол.н., проф. Філат Т.В.) - конференцією з англійської мови з питань медицини та екології. Хоча такий захід проходить вже не вперше, проте цього року його масштаби значно розширилися, адже окрім викладачів кафедри, студентів ДЗ «Дніпропетровська медична академія МОЗ України» та інших ВНЗ міста Дніпра (Дніпровський національний університет ім. Олеся Гончара, Національна металургійна академія України, ліцей «Дніпро» та ін.), було запрошено й особливих гостей – на конференцію завітали носії англійської мови із Америки та Канади, яких з великим задоволенням слухали всі присутні.

Двоє американців, Тейт і Картер, приблизно рік знаходяться в Україні з волонтерською місією та залюбки поділились з нами враженнями про речі, які встигли полюбити в нашій країні найбільше за цей час – як не дивно, це виявилися національна кухня та гостинність. Також іноземці виступили із доповіддю про особливості здобуття медичної освіти в їхній країні, чим викликали в усіх слухачів значний подив, адже тривалість періоду від початку навчання до можливості самостійної роботи в  США значно більша, ніж у нашій державі.

Крім того, увагу публіки привернув до себе гість з Канади на ім’я Теодор, який розповів про впроваджені інновації, що використовуються в медицині в його країні. Усім відомий 3D-принтер використовується там не тільки для забавки, а і для пластики дефектів черепа, адже, розвиваючись та вдосконалюючись, технології там досягли вже такого високого рівня, що з точністю до тисячних можуть повторити всі структури скроневої кістки. Крім того, Теодор зазначив, що з великою ймовірністю скоро 3D-принтери з’являться і в нашій медицині, оскільки їх використання є дуже зручним і фінансово вигідним, тому використання важких титанових пластин може поступитися надрукованим.

Після захопливих розповідей іноземних колег студенти розпочали доповіді у своїх секціях. В аудиторіях обговорювали різноманітні питання: забруднення навколишнього середовища, лікування залежностей, наслідки хіміотерапії та навіть користь впливу занять йогою. Крім цього, студенти зуміли оригінально підійти навіть до біохімічних процесів в організмі та презентували у вигляді невеликої, проте яскравої сценки процеси аеробного та анаеробного гліколізу й ефекту Пастера.

Безперечно, кожен, хто був присутній на цьому заході, виніс для себе щось нове й корисне, зумів знайти відповіді на питання, які давно цікавили, або навпаки – зрозумів, яку наукову тему хотілося би глибше дослідити, щоб наступного року поділитися зі своїми колегами. Спілкування із запрошеними гостями підбадьорило багатьох ще більше розвивати свої мовні навички, аби мати можливість не тільки переймати досвід колег з Америки та Канади, але й ділитись з ними своїми власними надбаннями (і звичайно, мати таку ж гармонійну вимову англійською, як і в них).  

Приємним доповненням до конференції стали нагородження доповідачів сертифікатами учасників конференції та презентація електронного збірника тез.

Висловлюю щиру подяку кафедрі мовної підготовки та організаторам конференції Т.В. Філат, О.В. Нашиванько, А.О. Кузьменко за можливість вдосконалення комунікативних навичок з іноземної мови та обміну науковими спостереженнями серед дослідників-початківців.

 

Катерина Левченко

(студентка 3 курсу, 11-а групи) 

26.12.2017

Свято Нового року для іноземних студентів

Напередодні новорічних свят на підготовчому відділенні ДЗ «Дніпропетровська медична академія МОЗ України» відбувся традиційний  святковий концерт.

Слухачі підготовчого відділення (а їх майже 100) з Марокко, Тунісу, Палестини, Лівану, Іраку, Туркменістану та інших країн знайомилися з традиціями святкування Нового року в Україні, українською фольклорною і пісенною творчістю та демонстрували гостям свята свої успіхи в опануванні мови, яку вивчають.

Приємно вразив присутніх виступ Гоял Махал і Міттал Аюші з Індії. Незважаючи на нетривалий термін вивчення російської мови (всього один тиждень), дівчата підготували цікаву доповідь про святкування Нового року у своїй країні.

При підготовці святкових концертів на кафедрі мовної підготовки завжди враховується, що невід’ємною частиною у вивченні мови є знайомство з класичною літературою та фольклором нашої країни. Так, слухачі групи №1 (к. ф. наук, старший викладач Слюсар Н.О.) представили літературну композицію на  вірш Ліни Костенко «Крила», а слухачі груп №2 Кошбати Гада и №6 Рават Даршит (викладачі Середа А.О., Алексійчук О.М.)  інсценізували уривок з поеми О.С. Пушкіна «Євгеній Онегін». 

Яскраві емоції у глядачів викликав театралізований виступ слухачів групи №2 (викладач Середа А.О.), які  продемонстрували сценку за мотивами української народної пісні «Із сиром пироги».

Нікого не залишив байдужим виступ Каїката Салаха з Марокко, який заспівав французькою мовою та зарядив енергією і святковим настроєм зал.

Цей настрій підхопили та продовжили запальним національним танком дівчата з Анголи Нсінгі Ани Моватіку і Діаш Марсіела Клаудіа.

Щиро привітали з Новим роком та побажали добра, миру, злагоди, втілення мрій та реалізації планів у прийдешньому 2018 році гості свята: проректор з науково-педагогічної роботи, професор Л.Ю.Науменко, декан І міжнародного факультету, професор О.А. Ковтуненко, декан ІІ міжнародного факультету, професор Р.В. Разумний та завідуюча кафедрою мовної підготовки, професор Т.В. Філат.

Підготовче відділення Дніпропетровської медичної академії вітає всіх студентів та викладачів з Новим роком та Різдвом Христовим!!! 

преподаватель каф. языковой подготовки

                                                        ДЗ "ДМА" С. Н. Мельник

04.12.2017

На кафедрі мовної підготовки відбулася ІІІ Міжвузівська студентська наукова конференція з латинської мови «Per aspera ad astra»

Ідея проведення конференції з латинської мови належить Людмилі Василівні Кутаревій, колишній завідуючій секції латинської мови нашої кафедри. Ініціативу Людмили Василівни підтримала завідуюча кафедрою Тетяна Віталіївна Філат, і в 2008 році конференція, тоді ще внутрішньовузівська, зібрала перших своїх слухачів та доповідачів.

За минулі роки розширилася тематика виступів, змінилася їх форма: зараз студенти готують в основному доповіді-презентації. Незмінною залишається мета конференції: просвітницька, пізнавально-інформаційна, а якщо врахувати, що учасники наших конференцій –  студенти перших курсів, то й навчально-тренувальна – як для доповідачів, так і для слухачів. Незмінним залишається бажання викликати більш глибокий, серйозний інтерес до нашого предмету. Коли, вже при новій завідуючій секцією латинської мови – Інні Миколаївні Апоненко, конференція стала міжвузівською, у неї з’явилась ще одна грань –вона почала об'єднувати студентів тих вищих навчальних закладів міста, в яких вивчають латинську мову. При новому статусі конференції з'явилися й нові цікаві теми, ми побачили оригінальні форми їх розкриття. У науковому спілкуванні вихід за межі одного навчального закладу передбачає нові можливості, відкриває нові перспективи.

У цьому році наша зустріч, вже традиційно, почалася зі студентського гімну "Gaudeamus" у виконанні спеціально для конференції зібраного хору першокурсників медичної академії. Тон був заданий, і почалась основна – наукова − частина. Одинадцять студентів з п'яти вищих навчальних закладів Дніпра представили 10 доповідей.

Загальний огляд історії латинської мови зробила Марина Коваленко з 11 б групи ДМА (науковий керівник І.С. Лощінова). Студентки Університету митної справи та фінансів Наталя Левіна та Валерія Гавриленко (науковий керівник К.Ю. Перинець) підготували доповіді про значення латини в юриспруденції – "Закон ХІІ Таблиць як знаменитий пам'ятник права Стародавнього Риму" й "Інтернаціональний аспект латинської юридичної фразеології".

Соціальному статусу лікаря в Стародавньому Римі був присвячений виступ Вікторії Крамаренко з Медичного інституту традиційної та нетрадиційної медицини (науковий керівник В.В. Філіпенко). У підготовці візуального ряду презентації взяла участь вся група Вікторії, і усі разом, хлопці та дівчата, прийшли на конференцію. Так тримати!

Катерина Курилів з групи 11 а ДМА (науковий керівник – І.А. Смішлива) розповіла про життя та наукові відкриття великого анатома Андреаса Везалія.

Яскраво й водночас дуже лірично закінчила свою доповідь "Латинська мова та її значення в міжнародній науковій термінології" студентка ІІ курсу Університету ім. Альфреда Нобеля Марія Сущенко  (науковий керівник – Л.В. Ратомська). Марія заспівала латинською мовою уривок з пісні "Прекрасное далеко", про складність виконання якої говорять навіть співаки-професіонали. Ми ж почули чистий, без жодного фальшу, щирий голос Марії. Це було чудово!

Діана Буренко та Дар'я Жукова з 4 а групи ДМА (науковий керівник – І.М.Апоненко) виступили з доповідью «Етимологічний словник заклинань (на матеріалі книг Дж. Роулінг про Гаррі Поттера)». Студентки звернулись до розгляду етимології заклинань, які мають латинське чи грецьке походження. Свої досліди дівчата підтвердили цікавим відеорядом із кінострічок «Гаррі Поттер і філософський камінь» «Гаррі Поттер і таємна кімната» «Гаррі Поттер і кубок вогню» та ін.

Єдиний на нашій зустрічі доповідач-юнак Антон Кутовий з Національного університету ім. Олеся Гончара (науковий керівник – Н.Д. Писаренко) до вибору теми підійшов по-чоловічому і дуже оригінально. Його доповідь-дослідження "Антична латина в сучасних назвах та брендах" розкрила латинські джерела в назвах марок відомих у світі автомобільних компаній.

Закінчувалася конференція виступами, присвяченими латинським афоризмам, які крізь століття донесли до нас мудрість давніх римлян. Марія Бровкіна з Університету митної справи та фінансів (науковий керівник – К.Ю. Перинець) підготувала вибірку "Ave Caesar: мудрость императора, запечатленная в латинских высказываниях".

Заключним акордом пролунала доповідь Анастасії Русіної з 4 б групи (науковий керівник – М.Ю.Сидора) "Крылатые латинские выражения как  глубокий источник мудрости древних".

Усі виступи пройшли на дуже гарному, дуже гідному рівні. Кожен доповідач шукав цікаві, оригінальні підходи в розкритті обраної теми. Хтось хвилювався більше, для когось це був перший виступ перед такою численною, серйозною аудиторією. Та, долаючи хвилювання, доповідачі йшли до своєї мети – "через терни до зірок". Їм самим було цікаво, а значить – було цікаво й усім слухачам. Юні доповідачі гідно репрезентували свої доповіді, своїх викладачів, свої навчальні заклади. Ще й ще раз дякуємо всім доповідачам, їх викладачам, нашим співакам, всім учасникам конференції! Особу подяку висловлюємо технічному редактору конференції Крупені Аліні з 11 а групи ДМА.

І ще раз звернемо увагу на важливість участі студентів в наукових конференціях, процитуємо ректора Вінницького національного медичного університету ім. М.І. Пирогова академіка НАМН України, професора В.М. Мороза: "Участь у студентських наукових конференціях займає чільне місце у підготовці майбутніх представників наукової плеяди. Досвід, який молодь здобуває, проходячи крізь горнило студентської науки, загартовує найкращі якості, необхідні справжньому вченому: критичність розуму, інтелектуальну чесність, здатність до об'єктивного аналізу фактів, уміння бачити ніким не помічене та ентузіазм, без якого не відбулося б жодне епохальне відкриття". Прекрасні слова!

Звичайно, були нагородження – вручення сертифікатів, грамот, подарунків. Мирослава Юріївна Сидора, нагороджуючи учасників конференції, давала коротку та дуже влучну та доброзичливу характеристику кожного виступу. Але конференція на цьому не закінчується. Дівчат та хлопців ще чекає підготовка тез або статей до друку у кафедральному збірнику.

І звичайно – будемо чекати нових зустрічей! Сподіваємось, латина знов збере друзів!

17.11.2017

Міжнародний день науки 

17 листопада на секції латинської мови кафедри мовної підготовки було проведено ряд заходів, присвячених Міжнародному дню науки.

         Міжнародний день науки (World Science Day), який  ЮНЕСКО офіційно заснувало в 2001 році, широко відзначають в усьому світі 10 листопада. Він заснований з метою усвідомлення громадськістю важливості та необхідності розвитку науки.

         Студенти-першокурсники I і II медичних факультетів виступили з різноманітними доповідями, які були присвячені історії та розвитку латинської мови, існуванню латинської мови у сучасному світі, ролі латини в анатомічній, фармакологічній та клінічній термінології.  Студенти акцентували увагу і на значному внеску в розвиток світової науки, медицини і культури видатних учених і діячів України, зокрема українських винахідників, вчених-природознавців, імена яких були незаслужено забуті або штучно вилучені. Цікавинкою стала доповідь  про 10 відкриттів медицини в ХХІ столітті (капсули з камерою для ранньої діагностики хвороб і т.ін.). 

         Сподіваємось, що такі заходи сприятимуть ефективності навчально-виховного процесу, розширенню кругозору, розвитку інтелектуального потенціалу першокурсників.

Доповіді  студентів подано на кафедру й оформлено у вигляді рефератів:

ü Батура В.В. група 9-А, «Роль латинської мови в медицині» (ст.викл. Апоненко І.М.);

ü Бєліменко А., група 1-Б, «Видатні особи української науки» (викл. Запорожець О.С.);

ü Запорожець А.В., група 301-Б, «Латинська мова в медицині» (викл. Лощинова І.С.);

ü Дімова М.Д., група 301-Б, «Латина в науці та медицині» (викл. Лощинова І.С.);

ü Литовченко В., група 301-А, «Микола Амосов – видатний кардіолог» (викл. Сидора М.Ю.);

ü Омельченко Г.О., група 9-А, «Латинська мова та сучасність» (ст.викл. Апоненко І.М.);

ü Палкан В.В., група 9-А, «Значення латинської мови в світі» (ст.викл. Апоненко І.М.);

ü Саввіна М.І., група 9-А, «Латинська мова в медицині. Вплив латини на формування інших мов» (ст.викл. Апоненко І.М.);

ü Стадніченко Д., група 301-А, «10 відкриттів медицини в ХХІ столітті» (викл. Сидора М.Ю.).

28.03.2017

Науково-практична конференція для студентів-іноземців

«Гігієна – основа здоров’я»

28 березня 2017 року пройшла студентська науково-практична конференція для студентів-іноземців «Гігієна – основа здоров’я», яку вперше організувала секція російської кафедри мовної підготовки (зав.каф. – д.ф.н., професор Т.В.Філат).

Окрім іноземних студентів та слухачів підготовчого відділення медичної академії, участь у конференції взяли студенти Національного гірничого університету, а також дистанційно юні науковці з Університету Марії Склодовської-Кюрі (м. Люблін, Польша).

Особливу атмосферу допомогли створити студенти Джеббор Раббі ПВ№1 (кер. Н.О.Слюсар) та Саїдахмедова Заміра 431а III курс (кер. А.О. Кузьменко), які прочитали вірші. Після урочистого відкриття на пленарному засіданні учасники виголосили свої доповіді українською та російською мовами у рамках роботи чотирьох секцій: «Медицина», «Гігієна», «Екологія» та «Здоровий спосіб життя».

До оргкомітету конференції було надіслано понад 50 тез доповідей, які увійшли до збірника наукових праць. Високий рівень володіння матеріалом та російською мовою продемострували 30 учасників наукового форуму. Найбільш цікавими були доповіді Тігхігхт Юнеса (Марокко, ДЗ «ДДМА МОЗ України», кер. Н.А. Слюсар), Ногейри Жуселіно (Ангола, НГУ, кер. В.І. Луценко), Руахі Нужуд (Марокко, ДЗ «ДДМА МОЗ України», кер. О.М. Щуровська), Фахріддінової Матлуби (Узбекистан, ДЗ «ДДМА МОЗ України», кер. Л.В.Тягло), які викликали зацікавленість та обговорення серед учасників конференції.

За результатами конференції учасники отримали сертифікати та збірники наукових праць. Зустріч пройшла в невимушеній, доброзичливій атмосфері.

29.03.2017

Перші кроки в науку

Сучасність сприяє розширенню соціальних контактів, насамперед у професійній сфері. ДЗ «Дніпропетровська медична академія МОЗ України» є інтернаціональним вищим навчальним закладом, який обирають студенти багатьох країн світу для отримання нових глибоких знань. Таке середовище максимально вмотивовує до спілкування, обміну досвідом і виникнення нових ідей всупереч будь-яким мовним бар’єрам. Майданчик для цього створила кафедра мовної підготовки (зав. кафедрою – д.філ.н., професор Т.В. Філат), організувавши міжвузівську наукову студентську конференцію англійською мовою.

Цього року у конференції «Екологія. Здоровий спосіб життя» взяли участь понад 50 доповідачів таких навчальних закладів, як Дніпропетровська медична академія, Дніпровський національний університет ім. Олеся Гончара, Національна металургійна академія України, медичний ліцей «Дніпро». Запорукою вдалого проведення заходу такого рівня є його організація. Опанувати подібне різномаїття ідей і думок, забезпечити все необхідне успішно вдалося організаційному комітету конференції (к.філ.н. О.В. Нашиванько, к.пед.н. К.Г. Магрламова, А.О. Кузьменко).

 На пленарному засіданні студентки першого та другого курсів Ю. Аляб’єва та П. Утченко поділилися досвідом навчання та проживання в англомовних країнах.

Окрім приголомшливого культурного обміну, який, здається, надихнув кожного учасника, дискусії англійською мовою, які ініцювали ці студентки, дозволили обговорити найактуальніші проблеми й інновації медицини сьогодення, а також зміцнити зв’язки між факультетами.

Наукову і змістову базу подібних дискусій було забезпечено доповідями учасників (М. Дрік, А. Голуб, Н. Марусенко, Ю. Радіонова, П. Савченко та ін.), що викликало значний інтерес з боку як слухачів, так і співробітників кафедри. Під час обговорення було порушено безліч питань щодо передових розробок у сфері охорони здоров’я.

Вразили доповіді студентів ДНУ ім. О.Гончара (А. Акімової, А. Кротової) та НметАУ (В. Музики), які висвітлили проблеми екології та охорони здоров’я та запропонували шляхи їх вирішення в сучасному суспільстві.

Цікаві виступи учасників з медичного ліцею «Дніпро» (В. Біданцева, Т. Жбанчик А. Ніколенко та ін.), під керівництвом І.А. Кривонос, дають впевненість у майбутньому медичної науки.

Приємною несподіванкою для кожного учасника конференції стало нагородження доповідачів сертифікатами, а їх наукових керівників – листами подяки.

Слід зазначити також той факт, що організатори конференції вперше уклали збірник студенських наукових тез за матеріалами конференції, який кожен учасник отримав в електронному або паперовому варіанті.

Тож хочу наголосити, що у глобалізованому й мінливому світі сучасної науки надзвичайно важливим є навички використання іноземної мови для презентації власних ідей, їх захисту, а також комунікації з представниками інших мовних культур та наукових напрямів задля ефективності й плідності професійного розвитку. Завдяки міжвузівській науковій студентській конференції студенти Дніпра мають можливість поглибити наукові знання та відпрацювати лінгвістичні навички іноземними мовами.

 

30.03.2017  

Секцією латинської мови проведена студентська Олімпіада з латинської мови. 

Переможець братиме участь у ІІ турі Всеукраїнської Олімпіади з латинської мови у м. Львові 24-27 квітня 2017 р.

Оголошення переможців чекайте протягом 2 тижнів.

09.03.2017

Студентська шевченкіана – реалізація духовного орієнтиру нації

Щороку на кафедрі мовної підготовки (секція української мови) за підтримки завідуючої кафедрою Т. В. Філат проводиться низка заходів, присвячених річниці Т. Г. Шевченка. Не став винятком і цей рік. Упродовж місяця студенти готувалися до тематичних занять про Великого Кобзаря, заздалегідь продумували концепцію уроку. А безпосередньо на тижні роковин відбулися заплановані заходи. До роботи долучилися групи ІІ та ІІІ медичних факультетів. Тематичні заняття проходили в усіх групах і, таким чином, відзначалися розмаїттям представленого матеріалу: вірші Шевченка та про Шевченка, цікаві факти про його життя, доповіді про його літературну та художню спадщину та про феномен митця в українському просторі. А щоб випробувати знання студентів, викладачі (Л. С. Пегушина, О. В. Салова) пропонували учасникам вікторину. Для глибшого розкриття теми студенти мали змогу представляти матеріал в «етноумовах»: з атрибутикою та символікою українського народу – на базі кабінету українознавства.

Крім того, 9 березня відбулася олімпіада з української мови, у якій могли випробувати свої сили з граматики, лексики та орфографії усі охочі. Заслуженим переможцем стала Заяць Валерія (13б група). «Срібло» й «бронзу» вибороли Прохорова Дарина (12а група) і Кісенко Євгеній (8б група) відповідно.

Звернення до творчості Т. Г. Шевченка – унікальної постаті, яка своїм життям доводила необхідність боротьби, – є винятково актуальним на сьогодні, адже у творах Кобзаря уже понад два століття знаходять духовну силу та наснагу в часи важких періодів української історії.

викладач кафедри мовної підготовки

 О. В. Салова

ден