СНТ кафедри

П О З Д Р. П О Б Е Д. ОЛИМП.2024 вітч..doc
ЗВІТ про Олімпіаду 2024.docx

«Per aspera ad astra»

15 січня 2024 року на кафедрі мовної підготовки та гуманітарних наук Дніпровського державного медичного університету відбулася 9-та традиційна студентська науково-практична конференція «Per aspera ad astra», присвячена вивченню латинської мови. Адже головним завданням медичних навчальних закладів є створення умов для розвитку особистості студента, його професійного мовлення, як однієї з основних складових формування фахових компетентностей майбутнього медичного працівника. Кафедра ж мовної підготовки та гуманітарних наук відіграє неабияку роль в адаптації першокурсників до системи та вимог вищої школи, особливо в умовах воєнного часу. З огляду на безпекову ситуацію, цьогоріч конференція проходила в режимі онлайн. До заходу долучилось 70 учасників, що яскраво свідчить про актуальність нашої конференції та непідробний інтерес до неї, як у студентів, які отримують тут свій перший досвід написання наукових статей та публічних виступів, так і у їхніх наукових керівників.

Теми, що обрали дослідники, були напрочуд різноманітними та цікавими. Так, студентки 1 курсу медичного факультету присвятили свої яскраві презентації історії походження та періодизації латинської мови: Решетнікова Юлія (4б гр.) «Історія мови пізнання медицини (про латинський алфавіт)», Дзюбенко Анна (6а гр.) «Латина й сучасні мови».

Сучасні науки, базова термінологія яких складається з термінів давньогрецького та латинського походження, продовжують традицію та використовують для утворення нових термінів вже відомі латинські та грецькі слова. Збереження наукової латинської термінології надає особливого значення вивченню латинської мови. Тому хоча латинську та грецьку мови і прийнято називати «мертвими», проте для юристів та медиків це живі мови, необхідні для повсякденної роботи. Цю тематику у своїх доповідях-презентаціях розкрили Потоцька Поліна (4а гр.) «Латино-грецькі основи в назвах медичних технологій та приладів» та Кальвіна Світлана (6а) «Латинська мова в юриспруденції». Цю тему доповнив юний дослідник Апоненко Богдан (учень 10-го класу Дніпровського ліцею №1 ДМР), присвятивши свою доповідь загальнокультурному значенню латини. Допитливі студенти не оминули увагою також функціонування латинських і грецьких коренів у назвах топонімів (Олексієнко Андрій, студент 1б гр., «Латинська мова в топонімах»), що неабияк зацікавило аудиторію.

Аліса Черненко (7а гр.) презентувала доповідь «Латинська мова у назвах лікарських рослин», в якій не лише дослідила етимологію назв часто вживаних у фітотерапії рослин, але й також надала стислі відомості про терапевтичний ефект рослинної сировини, що стимулювало інтерес учасників до вивчення цієї теми у блоці фармацевтичної термінології.

У доповідях розглядалися найрізноманітніші крилаті вирази, що загалом підвищують інтелектуальний рівень людини (Мараховська Софія (6б гр.) «Найуживаніші латинські вислови», а також девізи різних навчальних закладів (Карасьова Ганна (6б гр.) «Латина в девізах»). Рефреном звучала думка, що латинь живе не тільки в сучасній термінології, але й у численних крилатих виразах, афоризмах, прислів’ях, адже практично кожен вираз має прихований зміст, що змушує думати, аналізувати.

Студентка медичного факультету Вероніка Черненко (6а гр.) дослідила вживання латинських слів та виразів у серії романів про Гаррі Поттера («Латинська мова в романі «Гаррі Поттер»), цю ж тему продовжили здобувачки вищої освіти стоматологічного факультету Марія Католик та Марія Усенко (501 б гр.), спробувавши відповісти на питання: «Гаррі Поттер. Заклинання: це слова або вони мають сенс?»

До участі в роботі конференції долучились також студенти Національного Дніпровського університету імені Олеся Гончара, здобувачі вищої освіти Європейського Медичного університету, учні КЗО «Науковий медичний ліцей «Дніпро»» Дніпропетровської обласної ради. З об’єктивних причин неможливо було надати слово кожному учаснику, тож докладно познайомитися зі змістом статей і тез можна буде наприкінці квітня, коли на сайті університету буде розміщено електронний збірник матеріалів науково-практичної конференції з міжнародною участю «Актуальні проблеми навчання іноземних студентів» під загальною редакцією завідувачки кафедри мовної підготовки та гуманітарних наук д.філол.н., проф. Тетяни Віталіївни Філат.

Хочеться наголосити на важливості проведення подібних заходів, адже вони заохочують студентів до наукової роботи, формують у молодих людей ініціативу, бажання творити. Тож ми бажаємо нашим учасникам не зупинятися, а продовжувати свої наукові дослідження per aspera ad astra (через терни до зірок).

Авторка к.філол.н., ст.викладачка Інна ЛОЩИНОВА

Всесвітній день науки в ім’я миру та розвитку

 

Проголошений 2001 року і вперше відсвяткований у 2002-му, Всесвітній день науки щорічно відзначається в листопаді. Ось і студенти-першокурсники наприкінці листопада приєдналися до святкування Дня науки в Дніпровському державному медичному університеті на кафедрі мовної підготовки та гуманітарних наук.

Доповіді студентів були дуже різноманітними, цікавими, вони були присвячені історії та існуванню латинської мови у світі, ролі латини в медицині, афоризмам, девізам закладів вищої освіти, міфологічним термінам тощо (група 4б – ст.викладач Апоненко І.М.; групи 7а, 6б, 701а – ст.викладач Лощинова І.С.). 

Студенти акцентували увагу й на значному внеску в розвиток світової науки, медицини і культури видатних учених і діячів України, зокрема українських винахідників (групи701а, 502а – викладач Сидора М.Ю.). Адже на українських теренах латина в свій час відігравала роль наукової і ділової мови. Однак і зараз не припиняється розвиток медичних наук, що впливає на достатньо активне вживання латинської мови в науці.

 

Зав.секцією латинської мови,

к.ф.н, ст.викл. Інна АПОНЕНКО


16.11.2023

Олімпіада з англійської мови

 

16 листопада 2023 року кафедра мовної підготовки та гуманітарних наук Дніпровського державного медичного університету провела студентську олімпіаду з англійської мови. Загалом в олімпіаді взяли участь 21 студент. Проведення олімпіади забезпечили викладачі секції англійської мови.

Завдання були пов’язані з медичною тематикою. Студенти показали досить високий рівень знань. Результати були дуже близькими, що організаторам не залишилося нічого іншого, як визначити переможцями та призерами одразу по кілька студентів на одне місце.

На медичному факультеті І місце посіли студентки Карасьова Ганна (1 курс, група 6б) та Собко Ліка (1 курс, група 5а). ІІ місце здобули студентки Горова Марія (1 курс, група 2а) та Артюхова Злата (1 курс, група 1а).
ІІІ місце розділили студенти Кавратка Андрій (1 курс, група 6б) та Кальвіна Світлана (1 курс, група 6а).

На стоматологічному факультеті І місце посіла Лагун Катерина (2 курс, група 501а); ІІ місце – Аль-Жада Надін (1 курс, група 503а); ІІІ місце – Мороз Вероніка (1 курс, група 502 а).

Вітаємо переможців та бажаємо їм подальших успіхів у вивченні англійської мови!

 

Ст. викл. кафедри мовної підготовки та гуманітарних наук

Аліна ГОМЕНЮК


27.10.2023

День української писемності та мови

Свято засноване на честь преподобного Нестора Літописця, який започаткував писемну українську мову. У цей день всі охочі змогли долучитися до щорічного загальноукраїнського флешмобу з написання Всеукраїнського радіодиктанту національної єдності. Цей захід дає змогу перевірити свої знання рідної мови, покращити їх. Ба більше - доторкнутися до української історії та культури, відчути нерозривний зв'язок із предками та сучасниками – носіями української мови.

Співробітники кафедри мовної підготовки та гуманітарних наук ДДМУ організували все необхідне для написання радіодиктанту під час прямої трансляції. В одній з аудиторій нашого університету диктант разом писали співробітники кафедри та студенти І-II курсів. Навіть студенти, які сьогодні навчаються за кордоном, змогли приєднатися онлайн та відчути себе частиною великої української сім'ї.

Не так важливо, скільки ми робимо помилок. Важливо знати своє коріння, вивчати рідне, щоб відчувати себе невід'ємною частиною величної та незламної нації. У часи лихоліття, коли Україна потерпає від навали російських загарбників, українці об'єднались в єдину сім'ю, один ланцюг. І однією з багатьох ланок цього невидимого ланцюга єднання є рідна мова.

 

Викладачка кафедри мовної підготовки та гуманітарних наук

Мирослава СИДОРА


27.06.2023

«Медицина. Екологія. Здоровий спосіб життя»

10 травня 2023 року на кафедрі мовної підготовки та гуманітарних наук секцією англійської мови було проведено щорічну  міжвузівську конференцію «Медицина. Екологія. Здоровий спосіб життя». 

Цього року 35 учасників, серед яких учні Комунального закладу освіти «Науковий медичний ліцей «Дніпро» Дніпровської обласної ради, здобувачі освіти Університету митної справи та фінансів, Київського національного університету ім. Т. Г. Шевченка  та Дніпровського державного медичного університету, представили свої тези та презентації. Більшість тем торкалася актуальних проблем медицини та екології. Кожен учасник конференції отримав електронні матеріали конференції та сертифікат.

На фото студентки Кваснікова Валерія та Медведєва Надія.

Посібник з лат.мови,ТЕРАПІЯ ТА РЕАБІЛІТАЦІЯ.docx

V Всеукраїнська науково-практична конференція «АКТУАЛЬНІ ПРОБЛЕМИ НАВЧАННЯ ІНОЗЕМНИХ СТУДЕНТІВ».

Відбулася щорічна науково-практична конференція, яка вже стала доброю традицією нашої кафедри. 

Під час роботи розглядалися актуальні проблеми та перспективи навчання іноземних студентів, новітні методики викладання української, російської, латинської та іноземних мов у вищій школі. 

 Тут ви можете переглянути результат плідної роботи багатьох науковців. Дякуємо усім, хто долучився!

Збірник 2023 зі змістом.pdf

Шановні колеги! 

Запрошуємо Вас взяти участь у роботі XХV Всеукраїнської науково-практичної конференції «АКТУАЛЬНІ ПРОБЛЕМИ НАВЧАННЯ ІНОЗЕМНИХ СТУДЕНТІВ», яка відбудеться на кафедрі мовної підготовки та гуманітарних наук 18 квітня 2023 року.


Інформаційний лист_Конф_ДДМУ_2023.docx

13. 12. 2022

Наукова студентська конференція «Per aspera ad astra»

На кафедрі мовної підготовки та гуманітарних наук Дніпровського державного медичного університету стало доброю традицією проведення у грудні студентської науково-практичної конференції «Per aspera ad astra», присвяченої вивченню латинської мови. І цей надзвичайно складний для нашої країни рік не став винятком. 13 грудня 2022 року здобувачі вищої освіти ДДМУ, незважаючи на канікули, перебої з електропостачанням та інтернетом, знайшли можливість і приєднались до нашої вже восьмої конференції, що цьогоріч пройшла в онлайн-режимі. Загалом приєдналося 50 учасників.

      На початку засідання з вітальним словом виступила завідувачка кафедри доктор філологічних наук Тетяна Віталіївна Філат. «Латинська мова допомагає сучасній людині розширити свій кругозір, бути високоосвіченою, набути ораторських здібностей, – зауважує Тетяна Віталіївна. – Кафедра мовної підготовки та гуманітарних дисциплін влаштовує подібні заходи з метою привернути увагу студентів до історії, культури та мови Давнього Риму, а також виховати у них прагнення до наукового пізнання, самостійного дослідження, уміння логічно й красномовно висловлювати свої думки та бути комунікабельними».

     Теми, що обрали дослідники, були напрочуд різноманітними та цікавими. Так, студентки  1 курсу 4 б групи медичного факультету присвятили свої яскраві презентації історії походження та періодизації латинської мови: Гладка Марія «Еволюція латинської мови», Добриднєва Марія «Історія розвитку латинської мови». Традиційно студенти-медики особливу увагу приділили функціонуванню латинських та грецьких слів у сучасній медичній номенклатурі (Гудим Надія (1б гр.) «Особливості походження медичної термінології»; Жеребцова Юлія (5 б гр.) «Міфологічні терміни в медицині»). У запропонованих роботах були проаналізовані проблемні питання щодо семантики та етимології медичних термінів, а також – місця та функціонування латинської мови у сучасній медичній термінології.

         У доповідях розглядалися найрізноманітніші крилаті вирази, що загалом підвищують інтелектуальний рівень людини (Пушка Вікторія (4 б гр.) «Латинські крилаті вислови»; Шевченко Орина (7 б гр.) «Латинські афоризми»). Латина лягла в основу багатьох західноєвропейських мов, багато латинізмів функціонує і в українській мові. Про це докладно розповіла наша гостя з Університету імені Альфреда Нобеля Вєльчєва Мар’яна (ФЛ-22-1) «Запозичення з латинської мови в українській». Із цікавістю студенти прослухали виступ Топєхи Вікторії (1б гр.) «Латинська мова як складова оточуючого мовного середовища», у якому доповідачка розкрила латинське походження таких звичних для нас слів, як градусник, імунітет, компот, компрес, механізм, препарат, сигнал тощо. Цю тему також доповнив юний дослідник Апоненко Богдан (учень 9-го класу КЗО «СЗШ №1» ДМР), присвятивши свою доповідь використанню слів латинського походження під час вивчення шкільної програми.

    Студентка 5б групи Ролдугіна Марія акцентувала увагу присутніх на використанні латини у сучасних брендах, розкривши цю тему у доповіді  «Латинські назви в автомобілебудуванні». З особливою цікавістю учасники та гості конференції прослухали виступ Антонової Віри (5б гр.) «Походження назв музичних нот», адже доповідачка не лише цікаво представила матеріал, але також заохотила присутніх пригадати правила читання латинської мови (на матеріалі старовинного гімну), а наприкінці виступу дала можливість прослухати цей надзвичайно гарний витвір мистецтва у виконанні церковного хору.

     Мішака Богдан (5а гр.) у своїй заключній доповіді «Lingua Latina: минуле й теперішнє» не лише узагальнив вищесказане, а й доповнив його багатьма цікавими фактами про латину, підштовхуючи слухачів до дискусії та спонукаючи їх до подальшого вивчення цієї загадкової мови.

      На завершенні конференції студенти розмірковували про значення латинської мови в сучасному світі. Рефреном звучала думка, що латинь живе не тільки в сучасній термінології, але й у численних крилатих виразах, афоризмах, прислів’ях, адже практично кожен вираз має прихований зміст, що змушує думати, аналізувати.

         Хочеться наголосити на важливості проведення подібних заходів, адже вони заохочують студентів до наукової роботи, формують у молодих людей ініціативу, бажання творити. Тож ми бажаємо нашим учасникам не зупинятися, а продовжувати свої наукові дослідження per aspera ad astra (через терни до зірок).

       P.S.Кращі виступи були відзначені грамотами. Наразі триває прийом студентських тез і статей, що вийдуть друком у кафедральному збірнику навесні 2023 року.

                                                                                                       Інна ЛОЩИНОВА,

                                                        старший викладач кафедри мовної підготовки

                                                        та гуманітарних наук, кандидат філол. наук

Презентація Юлії Жеребцової (5 б гр.) (1).pdf
Презентація Добриднєва.pdf

ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ НАУКИ В ІМ’Я МИРУ ТА РОЗВИТКУ

(листопад 2022 р.)

 

Щорічно в листопаді в усьому світі відзначають Всесвітній день науки в ім’я миру та розвитку (World Science Day for Peace and Development) – свято, засноване у 2001 році під егідою ЮНЕСКО.

Наука плюс суспільство завжди дорівнювали прогресу. Так, на одній з Всесвітніх наукових конференцій, що проходила в Будапешті в 1999-му році, була висловлена ідея про необхідність взаємодії між науковим і суспільним середовищем. Робота над підвищенням усвідомлення світовою громадськістю практичної користі науки для всіх поколінь вимагає зусиль не тільки з боку наукового прошарку нашого суспільства, а й основної його частини. У зв’язку з цим на загальній конференції міжнародної організації ЮНЕСКО, що проходила в 2001-му році, було ухвалено рішення – офіційно заснувати «Всесвітній день науки в ім’я миру та розвитку», який щорічно відзначається 10-го листопада.

Заходи цього дня спрямовані на популяризацію науки в суспільстві, необхідність взаємодії науки та громадськості, стимулювання праці науковців.

Цього року на останньому тижні листопада студенти-першокурсники приєдналися до святкування Дня науки в Дніпровському державному медичному університеті на кафедрі мовної підготовки та гуманітарних наук у дистанційному форматі.

Доповіді здобувачів вищої освіти були присвячені історії та розвитку латинської мови, існуванню латинської мови у сучасному світі, ролі латини в анатомічній, фармакологічній та клінічній термінологіях, латинським афоризмам, міфологічним термінам і навіть латинізмам у назвах автівок

(Біла С., Гладка А., Жеребцова Ю., Калмикова С., Кравець А., Мішака Б., Пушка В., Ролдугіна М., Старостенко П., Шевченко О., Юткін Д.). 

Студенти акцентували увагу й на значному внеску в розвиток світової науки, медицини і культури видатних учених і діячів України, зокрема українських винахідників (Аль-Абед Мустафа Хазем, Биленок К., Бочкарьов Д., Гудим Н., Джаріашвілі Н., Калниш І., Крекнін О., Лиса П., Мулявко З., Скляр Д., Тищенко К., Топєха В., Філько В., Шевельова І.) .

Різноманітними доповідями та презентаціями наші здобувачі освіти неустанно доводять, що розвиток медичної науки від часів Римської імперії до сучасності захоплює та вражає.

 

 

Інна АПОНЕНКО    

   старший викладач кафедри

                                                    мовної підготовки та гуманітарних наук

                                                 .

Латинь ПРЕЗЕНТАЦІЯ В. Пушка (4б гр.).pptx
Збірник_ДДМУ_студ_конф_2022.PDF

01/ 06/ 2021

XХIІІ Всеукраїнська науково-практична конференція «АКТУАЛЬНІ ПРОБЛЕМИ НАВЧАННЯ ІНОЗЕМНИХ СТУДЕНТІВ».

Відбулася щорічна науково-практична конференція, яка вже стала доброю традицією нашої кафедри. 

Під час роботи розглядалися актуальні проблеми та перспективи навчання іноземних студентів, новітні методики викладання української, російської, латинської та іноземних мов у вищій школі. 

 Тут ви можете переглянути результат плідної роботи багатьох науковців. Дякуємо усім, хто долучився!


2021_2_Актуальні проблеми навчання іноземних студентів.pdf

15. 04. 2020

XХIІ Всеукраїнська науково-практична конференція «АКТУАЛЬНІ ПРОБЛЕМИ НАВЧАННЯ ІНОЗЕМНИХ СТУДЕНТІВ».

 Відбулася щорічна науково-практична конференція, яка вже стала доброю традицією нашої кафедри. 

 Під час роботи розглядалися актуальні проблеми та перспективи навчання іноземних студентів, новітні методики викладання української, російської, латинської та іноземних мов у вищій школі. 

 Тут ви можете переглянути результат плідної роботи багатьох науковців. Дякуємо усім, хто долучився!


Інформацію щодо друкованих примірників повідомимо пізніше.   


2020_Актуальні проблеми навчання іноземних студентів.doc.pdf

18.04.2019

В медичній академії обговорили проблеми

мовної підготовки іноземців

12 квітня 2019 року відбулася XХI науково-практична конференція з міжнародною участю «Актуальні проблеми навчання іноземних студентів», організатором якої є кафедра мовної підготовки (завідуючий кафедри, професор, д. філол. н. Т. В. Філат).

З вітальним словом до науковців-філологів звернулися декан І міжнародного факультету О. О. Нефьодов, декан ІІ міжнародного факультету Р. В. Разумний та завідувач підготовчого відділення Я. В. Колдунов.

На пленарному засіданні виступили з доповідями: професор, д. філол. н. Т. В. Філат (ДЗ «ДМА МОЗ України»); доцент, к. пед. н. Л. П. Корогод  (Придніпровська державна академія фізичної культури і спорту); доцент, к. філол. н. І. В. Смаглій (Український державний хіміко-технологічний університет); ст. викладач, к. філол. н. І. М. Апоненко, ст. викладач, к. філол. н. Н. О. Слюсар, ст. викладач, к. філол. н. О. В. Нашиванько, ст. викладач, к. філол. н. Н. В. Кузнецова (ДЗ «ДМА МОЗ України»).

Цього року були представлені доповіді науковців з Шанхайського міжнародного університету (КНР), Харківського національного медичного університету, Одеського національного медичного університету, Запорізького національного університету, Дніпровського національного університету залізничного транспорту, Національної металургійної академії, Дніпропетровського державного аграрно-економічного університету, Університету митної справи та фінансів, Дніпропетровського державного університету внутрішніх справ, Придніпровської державної академії фізичної культури і спорту та Хіміко-технологічного університету. 

Учасники конференції обговорили проблеми викладання української та російської мов як іноземних на початковому (підготовче відділення) та основному (I – IV курси) етапах; особливості викладання української та російської мов в іноземних групах з англомовною та франкомовною формами навчання; лінгвістичні та соціолінгвістичні аспекти викладання іноземних мов.

Особливу увагу науковців привернули актуальні питання пошуку ефективних шляхів підвищення мотивації в іноземців до вивчення української, російської мов і важливість використання інноваційних технологій та сучасних підручників у процесі навчання іноземних студентів. На кафедрі мовної підготовки ДЗ «ДМА МОЗ України» учасників конференції було ознайомлено з навчально-методичними посібниками та підручниками, виданими до 100-річчя медичної академії.


Надія Кузнецова,

старший викладач кафедри мовної підготовки,

Катерина Перинець

старший викладач кафедри мовної підготовки







Студенти практикують діалектику: міжвузівська зустріч

Комунікативні навички – неодмінна складова повсякденної роботи лікаря. Але не лише професійна діяльність вимагає вміння добре говорити. Кожен може зіткнутись із необхідністю доводити свою думку, тому мистецтво вести суперечку – майстерність, якої можна навчитися. Таке завдання ставить перед собою студентський науковий дискутивно-полемічний гурток «Діалектика», який працює на базі кафедри мовної підготовки. Кожної останньої середи місяця на секції української мови збираються охочі навчитися на практиці оволодіти здатністю переконання.

На чергове засідання гуртка були запрошені студенти з Університету митної справи та фінансів і ДВНЗ «Український державний хіміко-технологічний університет» (викладачі Перинець К. Ю. та Смаглій І. В.). Гості стали не просто глядачами, а й взяли активну участь у роботі гуртка. Для початку кожен з присутніх мав можливість виступити із заздалегідь підготовленою темою. Враховуючи різну професійну спрямованість студентів, теми були пов’язані з відомими історичними постатями – від Пушкіна й Хемінгуея до Володимира Великого й Наполеона. Завданням студентів було аргументовано представити свою точку зору на відому особистість, що відрізнялася б від загальноприйнятої.

Наступний етап роботи – активна дискусія на нову тему. Студентам було запропоновано висловити свою позицію щодо актуальної на сьогоднішній день проблеми: «Використання соціальних мереж – рro et contra». Думки закономірно розділилися, і кожен намагався переконати у своїй правоті іншого. Опоненти послідовно викладали тези й доводили їх, спростовуючи аргументи співрозмовника. Переконувати один одного допомагали знання основних прийомів суперечки: контрзапитання, контрвідповідь, спростування тверджень опонента його ж аргументами, ведення сократівського діалогу тощо.

Незважаючи на палку дискусію і подекуди гострі зіткнення протилежних думок, зустріч мала дружню атмосферу і була наповнена позитивом. Цьому сприяло не лише колоритне оточення (етнографічні елементи кабінету українознавства), а й усвідомлення того, що важливо не тільки сказати те, що потрібно, а й не сказати того, чого не треба.

О. В. Салова

викладач української мови 

(за професійним спрямуванням)

ШЛЯХ ДО НАУКИ

14 травня 2018 року іноземні студенти ДЗ «Дніпропетровська медична академія МОЗ України» під керівництвом викладачів кафедри мовної підготовки (завідувач – доктор філологічних наук, професор Т. В. Філат) взяли участь у І міжнародній науково-практичній конференції «Шлях до науки: лінгвокультурологічна підготовка іноземних студентів», яка проходила на базі Університету митної справи та фінансів. Організатори заходу – кафедра гуманітарної, психологічної підготовки та митної ідентифікації культурних цінностей (завідувач – доктор філологічних наук, професор О. Л. Калашникова).

У рамках конференції виступив студент І курсу стоматологічного факультету Азізбек Ілміров (Узбекистан)  з пізнавальною, цікавою доповіддю та яскравою презентацією «Цветотерапия как источник жизненных сил и сохранения здоровья» (науковий керівник – Н. В. Солодюк).

Також студенти-іноземці ДЗ «Дніпропетровська медична академія МОЗ України», окрім наукових досягнень, продемонстрували свої творчі таланти. Здивували всіх надзвичайним співом Гулзодабегім Косімова ( ІІІ курс, Узбекистан), Каїкат Салах (слухач підготовчого відділення, Марокко). Зачарували читанням уривку з роману О. С. Пушкіна «Евгений Онегин» Кошбаті Гада (слухач підготовчого відділення, Туніс) і Рават Даршит

( І курс, Індія). Усі учасники отримали грамоти від організаторів.

Варто зазначити, що проведення відповідних заходів міжнародного рівня надає можливість вплинути на пізнавальну активність студентів, оскільки вона викликає в них ентузіазм, впевненість в своїх силах й умінні користуватися мовою, що вивчається, сприяє самоствердженню особистості студента й формує почуття толерантності та інтернаціоналізму, які так потрібні для мирного життя.

І міжнародна науково-практична конференція «Шлях до науки: лінгвокультурологічна підготовка іноземних студентів», яка стала справжнім фестивалем науки і талантів об’єднала іноземців з різних вищих навчальних закладів нашого міста, показала, що студенти медичної академії цікавляться не тільки професійними дисциплінами, а й обізнані в різних галузях науки та культури.

                                         ст. викладач каф. мовної підготовки

                                         к.пед.н. Солодюк Н.В.

The Annual Students’

Conference

of Ecology and Healthy Way of Life

(05 квітня 2018 року)

 

Початок квітня відзначився важливою подією, що відбулася в стінах кафедри мовної підготовки (зав.каф. – д.філол.н., проф. Філат Т.В.) - конференцією з англійської мови з питань медицини та екології. Хоча такий захід проходить вже не вперше, проте цього року його масштаби значно розширилися, адже окрім викладачів кафедри, студентів ДЗ «Дніпропетровська медична академія МОЗ України» та інших ВНЗ міста Дніпра (Дніпровський національний університет ім. Олеся Гончара, Національна металургійна академія України, ліцей «Дніпро» та ін.), було запрошено й особливих гостей – на конференцію завітали носії англійської мови із Америки та Канади, яких з великим задоволенням слухали всі присутні.

Двоє американців, Тейт і Картер, приблизно рік знаходяться в Україні з волонтерською місією та залюбки поділились з нами враженнями про речі, які встигли полюбити в нашій країні найбільше за цей час – як не дивно, це виявилися національна кухня та гостинність. Також іноземці виступили із доповіддю про особливості здобуття медичної освіти в їхній країні, чим викликали в усіх слухачів значний подив, адже тривалість періоду від початку навчання до можливості самостійної роботи в  США значно більша, ніж у нашій державі.

Крім того, увагу публіки привернув до себе гість з Канади на ім’я Теодор, який розповів про впроваджені інновації, що використовуються в медицині в його країні. Усім відомий 3D-принтер використовується там не тільки для забавки, а і для пластики дефектів черепа, адже, розвиваючись та вдосконалюючись, технології там досягли вже такого високого рівня, що з точністю до тисячних можуть повторити всі структури скроневої кістки. Крім того, Теодор зазначив, що з великою ймовірністю скоро 3D-принтери з’являться і в нашій медицині, оскільки їх використання є дуже зручним і фінансово вигідним, тому використання важких титанових пластин може поступитися надрукованим.

Після захопливих розповідей іноземних колег студенти розпочали доповіді у своїх секціях. В аудиторіях обговорювали різноманітні питання: забруднення навколишнього середовища, лікування залежностей, наслідки хіміотерапії та навіть користь впливу занять йогою. Крім цього, студенти зуміли оригінально підійти навіть до біохімічних процесів в організмі та презентували у вигляді невеликої, проте яскравої сценки процеси аеробного та анаеробного гліколізу й ефекту Пастера.

Безперечно, кожен, хто був присутній на цьому заході, виніс для себе щось нове й корисне, зумів знайти відповіді на питання, які давно цікавили, або навпаки – зрозумів, яку наукову тему хотілося би глибше дослідити, щоб наступного року поділитися зі своїми колегами. Спілкування із запрошеними гостями підбадьорило багатьох ще більше розвивати свої мовні навички, аби мати можливість не тільки переймати досвід колег з Америки та Канади, але й ділитись з ними своїми власними надбаннями (і звичайно, мати таку ж гармонійну вимову англійською, як і в них).  

Приємним доповненням до конференції стали нагородження доповідачів сертифікатами учасників конференції та презентація електронного збірника тез.

Висловлюю щиру подяку кафедрі мовної підготовки та організаторам конференції Т.В. Філат, О.В. Нашиванько, А.О. Кузьменко за можливість вдосконалення комунікативних навичок з іноземної мови та обміну науковими спостереженнями серед дослідників-початківців.

 

Катерина Левченко

(студентка 3 курсу, 11-а групи) 

Науково-практична конференція для студентів-іноземців

«Гігієна – основа здоров’я»

28 березня 2017 року пройшла студентська науково-практична конференція для студентів-іноземців «Гігієна – основа здоров’я», яку вперше організувала секція російської кафедри мовної підготовки (зав.каф. – д.ф.н., професор Т.В.Філат).

Окрім іноземних студентів та слухачів підготовчого відділення медичної академії, участь у конференції взяли студенти Національного гірничого університету, а також дистанційно юні науковці з Університету Марії Склодовської-Кюрі (м. Люблін, Польша).

Особливу атмосферу допомогли створити студенти Джеббор Раббі ПВ№1 (кер. Н.О.Слюсар) та Саїдахмедова Заміра 431а III курс (кер. А.О. Кузьменко), які прочитали вірші. Після урочистого відкриття на пленарному засіданні учасники виголосили свої доповіді українською та російською мовами у рамках роботи чотирьох секцій: «Медицина», «Гігієна», «Екологія» та «Здоровий спосіб життя».

До оргкомітету конференції було надіслано понад 50 тез доповідей, які увійшли до збірника наукових праць. Високий рівень володіння матеріалом та російською мовою продемострували 30 учасників наукового форуму. Найбільш цікавими були доповіді Тігхігхт Юнеса (Марокко, ДЗ «ДДМА МОЗ України», кер. Н.А. Слюсар), Ногейри Жуселіно (Ангола, НГУ, кер. В.І. Луценко), Руахі Нужуд (Марокко, ДЗ «ДДМА МОЗ України», кер. О.М. Щуровська), Фахріддінової Матлуби (Узбекистан, ДЗ «ДДМА МОЗ України», кер. Л.В.Тягло), які викликали зацікавленість та обговорення серед учасників конференції.

За результатами конференції учасники отримали сертифікати та збірники наукових праць. Зустріч пройшла в невимушеній, доброзичливій атмосфері.

 

Перші кроки в науку

Сучасність сприяє розширенню соціальних контактів, насамперед у професійній сфері. ДЗ «Дніпропетровська медична академія МОЗ України» є інтернаціональним вищим навчальним закладом, який обирають студенти багатьох країн світу для отримання нових глибоких знань. Таке середовище максимально вмотивовує до спілкування, обміну досвідом і виникнення нових ідей всупереч будь-яким мовним бар’єрам. Майданчик для цього створила кафедра мовної підготовки (зав. кафедрою – д.філ.н., професор Т.В. Філат), організувавши міжвузівську наукову студентську конференцію англійською мовою.

Цього року у конференції «Екологія. Здоровий спосіб життя» взяли участь понад 50 доповідачів таких навчальних закладів, як Дніпропетровська медична академія, Дніпровський національний університет ім. Олеся Гончара, Національна металургійна академія України, медичний ліцей «Дніпро». Запорукою вдалого проведення заходу такого рівня є його організація. Опанувати подібне різномаїття ідей і думок, забезпечити все необхідне успішно вдалося організаційному комітету конференції (к.філ.н. О.В. Нашиванько, к.пед.н. К.Г. Магрламова, А.О. Кузьменко).

 На пленарному засіданні студентки першого та другого курсів Ю. Аляб’єва та П. Утченко поділилися досвідом навчання та проживання в англомовних країнах.

Окрім приголомшливого культурного обміну, який, здається, надихнув кожного учасника, дискусії англійською мовою, які ініцювали ці студентки, дозволили обговорити найактуальніші проблеми й інновації медицини сьогодення, а також зміцнити зв’язки між факультетами.

Наукову і змістову базу подібних дискусій було забезпечено доповідями учасників (М. Дрік, А. Голуб, Н. Марусенко, Ю. Радіонова, П. Савченко та ін.), що викликало значний інтерес з боку як слухачів, так і співробітників кафедри. Під час обговорення було порушено безліч питань щодо передових розробок у сфері охорони здоров’я.

Вразили доповіді студентів ДНУ ім. О.Гончара (А. Акімової, А. Кротової) та НметАУ (В. Музики), які висвітлили проблеми екології та охорони здоров’я та запропонували шляхи їх вирішення в сучасному суспільстві.

Цікаві виступи учасників з медичного ліцею «Дніпро» (В. Біданцева, Т. Жбанчик А. Ніколенко та ін.), під керівництвом І.А. Кривонос, дають впевненість у майбутньому медичної науки.

Приємною несподіванкою для кожного учасника конференції стало нагородження доповідачів сертифікатами, а їх наукових керівників – листами подяки.

Слід зазначити також той факт, що організатори конференції вперше уклали збірник студенських наукових тез за матеріалами конференції, який кожен учасник отримав в електронному або паперовому варіанті.

Тож хочу наголосити, що у глобалізованому й мінливому світі сучасної науки надзвичайно важливим є навички використання іноземної мови для презентації власних ідей, їх захисту, а також комунікації з представниками інших мовних культур та наукових напрямів задля ефективності й плідності професійного розвитку. Завдяки міжвузівській науковій студентській конференції студенти Дніпра мають можливість поглибити наукові знання та відпрацювати лінгвістичні навички іноземними мовами.

 

30 березня 2017 року 

Секцією латинської мови проведена студентська Олімпіада з латинської мови. 

Переможець братиме участь у ІІ турі Всеукраїнської Олімпіади з латинської мови у м. Львові 24-27 квітня 2017 р.

Оголошення переможців чекайте протягом 2 тижнів.

Студентська шевченкіана – реалізація духовного орієнтиру нації

Щороку на кафедрі мовної підготовки (секція української мови) за підтримки завідуючої кафедрою Т. В. Філат проводиться низка заходів, присвячених річниці Т. Г. Шевченка. Не став винятком і цей рік. Упродовж місяця студенти готувалися до тематичних занять про Великого Кобзаря, заздалегідь продумували концепцію уроку. А безпосередньо на тижні роковин відбулися заплановані заходи. До роботи долучилися групи ІІ та ІІІ медичних факультетів. Тематичні заняття проходили в усіх групах і, таким чином, відзначалися розмаїттям представленого матеріалу: вірші Шевченка та про Шевченка, цікаві факти про його життя, доповіді про його літературну та художню спадщину та про феномен митця в українському просторі. А щоб випробувати знання студентів, викладачі (Л. С. Пегушина, О. В. Салова) пропонували учасникам вікторину. Для глибшого розкриття теми студенти мали змогу представляти матеріал в «етноумовах»: з атрибутикою та символікою українського народу – на базі кабінету українознавства.

Крім того, 9 березня відбулася олімпіада з української мови, у якій могли випробувати свої сили з граматики, лексики та орфографії усі охочі. Заслуженим переможцем стала Заяць Валерія (13б група). «Срібло» й «бронзу» вибороли Прохорова Дарина (12а група) і Кісенко Євгеній (8б група) відповідно.

Звернення до творчості Т. Г. Шевченка – унікальної постаті, яка своїм життям доводила необхідність боротьби, – є винятково актуальним на сьогодні, адже у творах Кобзаря уже понад два століття знаходять духовну силу та наснагу в часи важких періодів української історії.

 

 викладач української мови

 (за професійним спрямуванням)

О. В. Салова

До уваги студентів І курсу!

23 березня 2017 р. секцією латинської мови буде проводитись студентська Олімпіада з латинської мови. 

Переможець братиме участь у ІІ турі Всеукраїнської Олімпіади з латинської мови у м. Львові 24-27 квітня 2017 р.

Запрошуємо усіх бажаючих.

20 грудня 2016 року на базі секції латинської мови відбулася ІІ міжвузівська студентська наукова конференція "Per aspera ad astra". У її роботі взяли участь студенти першого курсу І та ІІ медичних факультетів:

- Фрейвальд Семен, гр. 3 а, тема доповіді: «Що ми знаємо про ахіллове сухожилля»;

- Андріанова Катерина, гр. 3 б, тема доповіді: «Мифы и современная медицинская терминология»; 

- Анісімова Ольга, Деркач Тетяна, гр. 9 а, тема доповіді: «Латина в архітектурній термінології»; 

- Турасова Віолетта, гр. 9 б, тема доповіді:  «Латинська мова у творах Дж. Роуллінг  про Гарі Потера»

та студенти першого курсу Університету міитної справи та фінансів:

- Борисова Дарія, тема доповіді: «Використання термінів латинського походження в юриспруденції»;

- Текут’єв Михайло, тема доповіді: «Отображение культа капитолийской троицы в латинских изречениях»;

- Саулевич  Анастасія, тема доповіді: «Роль латинского языка в профессиональной деятельности юриста»;

- Пацера Юлія, тема доповіді: «Своєрідність макаронічної мови в поемі І. Котляревського “Енеїда”».